Technológie

Prvenstvo v globálnom indexe: Slovensko by malo byť pripravené čeliť kybernetickým hrozbám

Slovenská republika triumfovala v globálnom rebríčku National Cyber Security Index (NCSI).

Ilustračný obrázok k článku Prvenstvo v globálnom indexe: Slovensko by malo byť pripravené čeliť kybernetickým hrozbám
Zdroj: TASR

Index meria pripravenosť krajín na prevenciu závažných kybernetických hrozieb a pripravenosť zvládnuť prípadné kybernetické incidenty, zločiny a rozsiahle krízy. Informuje o tom stránka cybersec.sk s odvolaním na stránku estónskej medzivládnej organizácie e-Governance Academy Foundation, ktorá index NCSI vypracováva.

Štúdia konštatuje, že Slovensko, jedna z osmičky krajín, ktoré sa k tohtoročnému hodnoteniu pripojili, vyvinulo za posledné roky viaceré iniciatívy pre rozvoj bezpečnostných kapacít v kyberpriestore.

Za Slovenskom v rebríčku 63 hodnotených krajín ostali Nemecko, Veľká Británia aj krajiny V4.

Najlepším umiestnením ďalšej novej krajiny v hodnotenom rebríčku bola 15. priečka pre Švédsko.

Z dvanástich hodnotených kategórií sa Slovensku podarilo získať maximálne hodnotenie v kybernetickej politike, v ochrane digitálnych služieb, v ochrane základných služieb, v ochrane osobných dát, no taktiež v oblasti e-identifikácie a dôverných služieb, v odhaľovaní a odpovedaniu voči kyberincidentom 24/7, ako aj v boji proti kyber-zločinu. Naopak najhoršie skóre dosiahlo Slovensko pri hodnotení vojenských kybernetických operácií.

Organizácia e-Governance Academy Foundation krajine body prideľuje vtedy, keď spĺňa kritérium. Nehodnotí aplikáciu stratégií, zmluvných provízií či výkon relevantných hodnotených útvarov a iniciatív v praxi. Podľa autorov sa index od tých ostatných líši najmä v tom, že zistenia a bodové hodnotenia podkladá verejne dostupnými webovými zdrojmi.

Foto: ilustračné

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie