Webnoviny - Svet

Rektor tvrdí, že Kaskády nepotrebujú akreditáciu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Rektor Univerzity Komenského František Gahér odmieta tvrdenia, že Právnická fakulta nezákonne vyučuje na pobočke Kaskády pri Galante. „Univerzita Komenského v Bratislave nemá pracovisko v Kaskádach pri Galante (kde by bol napríklad aspoň jeden zamestnanec fakulty či univerzity), a preto sme Akreditačnej komisii nič nezatajili a ani nemohli žiadať o akreditáciu neexistujúceho pracoviska UK,“ reagoval pre agentúru SITA Gahér. Hovorí, že ide o nepochopenie rozdielu medzi pojmami pracovisko fakulty a miesto, kde sa konajú niektoré formy výučby.

Podľa šéfa Akreditačnej komisie Ľubora Fišeru musia mať všetky pracoviská mimo školy samostatnú akreditáciu. Univerzita Komenského má povolenie pre tri detašované pracoviská s teologickým zameraním v Nitre, Badíne a Žiline. Fišeru tvrdí, že bez akreditácie môže škola vyučovať len za výnimočných podmienok. Napríklad si smie mimo školy prenajať laboratóriá či špecializované pracoviská. V Kaskádach pri Galante sa však podľa informácií denníka SME vyučuje normálne. Fišera dnes agentúre SITA povedal, že v súlade s dobrými mravmi by UK mala komisii poslať akreditačný spis a vysvetliť, prečo ho nedoručila už po prvej výzve komisie. „Sú len dve možnosti – buď to predložia, alebo to zrušia,“ konštatoval Fišera. Očakáva, že si dá najstaršia slovenská univerzita záležitosti do poriadku rovnako, ako to urobili aj ďalšie iné vysoké školy.

Fišera upozorňuje, že komisia stanovuje akreditáciu na presne určené sídlo. Pracoviská mimo sídla musia mať osobitú akreditáciu. „Nie sú tam kritériom len prednášatelia, ale aj knižnica, prostredie, musia tam byť učebne a podobne,“ odôvodnil šéf akreditačnej komisie. Rektor Gahér oponuje, že prax mimo školy je súčasťou štúdia. Ako príklad uvádza stredné cvičné školy, kliniky či lekárne. „Tieto zariadenia a prírodný terén predsa nemá zmysel dať akreditovať, rovnako ako budovy či prednáškové miestnosti, ktoré nepatria UK,“ reagoval Gahér. Akreditačná komisia však nežiada spisy pre akreditáciu praxe v nemocniciach či lekárňach, ale k pracoviskám, kde sa riadne vyučuje. Rovnako nehodnotí, či priestory patria univerzite, ale posudzuje študijné programy a podmienky, za ktorých sa môžu študenti vzdelávať.

Denník SME dnes upozornil, že Akreditačná komisia preverí externé štúdium, ktoré ponúkala Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave v Stredisku vzdelávania a oddychu Kaskády pri Galante. Podľa denníka univerzita nemá pre túto pobočku potrebnú samostatnú akreditáciu, pred Akreditačnou komisiou ju dokonca zatajila. Univerzita Komenského aktuálne čelí i podozreniu z pochybného prijatia asi dvadsiatky vyštudovaných daňových poradcov na externé štúdium práva. V roku 2008 sa naň dostali napriek tomu, že v prijímacom konaní skončili hlboko pod čiarou. Prijatie im zaručilo odvolanie s rovnakým textom a rovnakou chybou v dátume. Právnická fakulta neprijíma na základe prijímacích testov, ale podľa známok zo strednej školy. Na odvolanie však prešli aj daňoví poradcovia s trojkami a štvorkami. Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) sa dnes rozhodol poslať na Právnickú fakultu UK ministerskú kontrolu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM