Správy Zo Slovenska

REVOLÚCIA cestovania MHD v hlavnom meste: Čo musíte urobiť, aby ste sa ODVIEZLI?

V hlavnom meste zavedie Dopravný podnik Bratislava (DPB) od pondelka (13. 2.) celoplošne zastávky na znamenie pre autobusovú a trolejbusovú dopravu.

Ilustračný obrázok k článku REVOLÚCIA cestovania MHD v hlavnom meste: Čo musíte urobiť, aby ste sa ODVIEZLI?
Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: Dnes24.sk

Električiek sa to týkať nebude. Upraví aj premávku vybraných liniek, niektoré zruší. Ide o úsporné opatrenia pre rastúce ceny energií, ako aj ďalších iných položiek.

„Pre cestujúcich stojacich viditeľne na zastávke sa nič nemení. Vozidlo v takomto prípade zastaví na zastávke automaticky, rovnako aj v prípade, ak sa v jej priestore už nachádza spoj inej linky,“ informoval bratislavský mestský dopravca.

Pred vystupovaním z vozidla je potrebné vždy včas stlačiť tlačidlo na dopytové otvorenie dverí alebo tlačidlo stop.

Úprava liniek

Plošné zavedenie zastávok na znamenie pre autobusovú a trolejbusovú mestskú hromadnú dopravu podľa DPB neovplyvní čas odchodov jednotlivých spojov.

Naďalej bude platiť, že vodič nemôže odísť zo zastávky v predstihu. Dáta z prevádzky bude dopravca analyzovať a v prípade potreby pristúpi k zmene jazdných dôb na konkrétnej linke.

DPB od pondelka upraví aj premávku vybraných liniek. Niektoré nízko vyťažené linky budú pre nepriaznivú finančnú situáciu hlavného mesta a dopravného podniku optimalizované.

Vysokoškolský grafikon

Trolejbusová linka 45 bude premávať iba v ranných a popoludňajších špičkách pracovných dní. Linka 79 v Podunajských Biskupiciach bude premávať každý deň len vo vybraných časoch v špičke ráno a popoludní, a to v základnej trase.

Linka 145 bude premávať len cez pracovné dni. Linka 147 bude jazdiť cez pracovné dni a na Kalváriu zachádzať len jednosmerne. Linka 151 bude premávať cez pracovné dni.

Pre veľmi nízku vyťaženosť po novom zaniknú linky X70, 27 a 58. DPB zároveň obnoví takzvaný vysokoškolský grafikon, teda premávka linky 184, a viac spojov pribudne na linkách 31, 39 a 87.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM