Politika

Rozhorčené reakcie politikov: Nezneužívajte návštevu pápeža na vydieranie veriacich

O tom, že na programe návštevy pápeža Františka a stretnutí s ním sa budú môcť zúčastniť len plne zaočkovaní, informoval minister zdravotníctva. Niektorých politikov to pobúrilo.

Ilustračný obrázok k článku Rozhorčené reakcie politikov: Nezneužívajte návštevu pápeža na vydieranie veriacich
Zdroj: TASR/AP

Mimoparlamentná SNS vyzýva vládu, aby nezneužívala návštevu pápeža Františka na Slovensku na vydieranie veriacich. Protestuje proti návrhu, že na omšiach sa budú môcť zúčastniť len ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

Kritika prezidentky

„Vydierať veriacich tým, že sa musia očkovať a stihnúť aj druhé kolo očkovania, teda do 11 dní musia nastúpiť do očkovacieho centra, považuje Slovenská národná strana za neskutočnú drzosť tejto vládnej moci,“ uviedla strana.

Kritizuje postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá podľa nej obhajuje to, aby bola verejnosť nútená do očkovania za každú cenu.

„Opakujeme, že tento očkovací cirkus je tu len preto, lebo Európska komisia nakúpila 1,8 miliardy kusov očkovacích látok, ktoré sa musia spotrebovať do roku 2023 a majú záručnú lehotu,“ tvrdí SNS.

Rozhorčený Raši

„Je to požiadavka Svätej stolice? Je to požiadavka Svätého Otca? Určite nie. Lebo pápež František, ktorý podporuje očkovanie a je zaočkovaný, nediskriminuje ľudí,“ poznamenal nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD Richard Raši v súvislosti s pomienkou plnej zaočkovanosti.

Pokiaľ to nie je vyslovene požiadavka pápeža, mala by sa podľa neho aj inak ľuďom umožniť účasť na podujatiach.

„Uvedomme si, že so Svätým Otcom sa budú chcieť stretnúť aj ľudia, ktorí sa zo zdravotných dôvodov očkovať nemôžu,“ podotkol s tým, že to môžu byť stovky ľudí, ktorí veria, že stretnutie s pápežom im môže v ich stave pomôcť. Hovorí preto o možnom PCR teste. Ten považuje za dostatočne presný, aby sa eliminovalo riziko prenášania vírusu.

Ďalšie aktuálne správy

Nad rámec opatrení

O tom, že na programe počas septembrovej návštevy pápeža Františka a stretnutí s ním sa budú môcť zúčastniť len plne zaočkovaní, informoval v utorok minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). S predsedom Konferencie biskupov Slovenska Stanislavom Zvolenským sa dohodli, že pôjde o účasť vysoko nad rámec platných opatrení. Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) aj hlava štátu súhlasili s návrhom.

Pápež prijal pozvanie, ktoré mu adresovali všetci biskupi v mene celej katolíckej cirkvi na Slovensku, prezidentka i slovenská vláda. Slovensko by mal navštíviť 12. až 15. septembra.

Aktuality zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM