Zo zahraničia

Ruská armáda podvečer obnovila útoky na mestá Mariupoľ a Volnovacha

Ruská armáda v sobotu večer oficiálne oznámila ukončenie krátkeho prímeria s cieľom umožniť evakuáciu humanitárnymi koridormi a obnovila útoky na ukrajinské mestá Mariupoľ a Volnovacha.

Ilustračný obrázok k článku Ruská armáda podvečer obnovila útoky na mestá Mariupoľ a Volnovacha
Zdroj: AP Photo/Vadim Ghirda

Ukrajinské úrady plánovali počas prímeria z oboch miest evakuovať tisíce ľudí. Informovala o tom agentúra DPA.

Len 400 ľudí

V sobotu popoludní však informovali, že z Volnovachy sa do bezpečia podarilo prepraviť len asi 400 ľudí. V evakuácii ďalších podľa úradov bránilo ostreľovanie mesta ruskými jednotkami.

Rovnaká situácia bola aj v meste Mariupoľ, informovali podľa zistení TASR rôzne médiá.

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK), ktorý evakuáciu civilistov z oboch miest sprostredkúval, v sobotu večer potvrdil, že prevoz civilistov do bezpečia sa neuskutoční podľa plánu.

Dialóg pokračuje

Vo vyhlásení, zverejnenom na sieti Twitter, MVČK dodal, že „so stranami (konfliktu) pokračujeme v dialógu o bezpečnom prevoze civilistov z rôznych miest postihnutých konfliktom“ do bezpečia.

MVČK vyzval aktérov bojov, aby v súlade s medzinárodným právom neútočili na civilistov a civilnú infraštruktúru.

Ukrajinská ministerka pre reintegráciu dočasne okupovaných území Iryna Vereščuková vyhlásila, že za porušenie dohody o vytvorení dvoch evakuačných koridorov z miest Mariupoľ a Volnovacha nesie zodpovednosť Rusko.

Rozdielne informácie

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v sobotu podvečer na brífingu v Moskve informoval, že bezpečnými koridormi sa Mariupoľ a Volnovachu nepodarilo opustiť „ani jednému civilistovi“. Vyhlásil, že „obyvateľstvo týchto miest je nacionalistickými formáciami využívané ako ľudský štít“.

Ukrajinské „nacionalistické prápory využili prímerie na preskupenie a na opevnenie svojich pozícií“.

Dodal, že pre neochotu ukrajinskej strany vyvinúť „tlak na nacionalistov alebo predĺžiť prímerie boli útočné operácie obnovené od 18.00 h moskovského času“.

Televízia CNN informovala, že podľa odhadov OSN od začiatku ruskej invázie z Ukrajiny utieklo najmenej 1,2 milióna utečencov.

Predstavitelia západných spravodajských služieb očakávajú, že Rusko zvýši tempo a silu útokov na kľúčové centrá obyvateľstva vrátane hlavného mesta Kyjev. Takáto eskalácia by mohla viesť k mnohým civilným obetiam, upozornili experti podľa CNN.

Titulná FOTO: Ľudia prechádzajú po provizórnom chodníku po moste zničenom ruským leteckým náletom v ukrajinskom meste Irpiň v sobotu 5. marca 2022

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM