Aktualizované Zo zahraničia

Ruský diplomat tvrdí, že útok na nemocnicu s pôrodnicou je "fake news"

Námestník ruského veľvyslanca pri OSN Dmitrij Poľanskij vo štvrtok uviedol, že správa o stredajšom ruskom útoku na nemocnicu s pôrodnicou v meste Mariupol je nepravdivá.

Ilustračný obrázok k článku Ruský diplomat tvrdí, že útok na nemocnicu s pôrodnicou je "fake news"
14
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Objekt podľa neho používali vojaci. Informovala o tom agentúra Reuters.

Klamstvá?

„Takto sa rodia falošné správy. V našom vyhlásení zo 7. marca sme varovali, že túto nemocnicu radikáli zmenili na vojenský objekt. Je veľmi znepokojujúce, že OSN šíri tieto informácie bez overenia,“ uviedol Poľanskij na sociálnej sieti Twitter.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil ruský letecký útok za „vojnový zločin“.

Atak odsúdilo aj medzinárodné spoločenstvo. Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval Rusko, aby ukončilo krviprelievanie.

„Útok na nemocnicu v Mariupole je strašný. Civilisti platia najvyššiu cenu za vojnu, ktorá s nimi nemá nič spoločné. Toto nezmyselné násilie sa musí zastaviť,“ uviedol Guterres.

Podľa ukrajinských úradov si letecký útok na nemocnicu vyžiadal najmenej 17 zranených a panujú obavy, že pod troskami mohlo zahynúť niekoľko detí.

Hlásia aj obete

Traja ľudia vrátane malého dievčaťa zahynuli pri stredajšom útoku ruských síl na detskú nemocnicu s pôrodnicou v ukrajinskom meste Mariupol. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AFP, ktorá sa odvolala na tamojších predstaviteľov.

O život pri bombardovaní nemocnice s pôrodnicou prišlo aj šesťročné dieťa, povedal pre britskú stanicu BBC zástupca starostu Mariupola Sergej Orlov.

Dodal, že pri útoku utrpelo zranenia 17 ľudí.

Orlov uviedol: „Posledná informácia, ktorú sme dostali v súvislosti s obeťami, je taká, že väčšina návštevníkov bola v protileteckom kryte.“

„Medzi spomínanými 17 zranenými ľuďmi sú väčšinou tehotné ženy a lekári, ktorí v tejto nemocnici pracujú,“ vysvetlil Orlov.

Prečítajte si aj:

Masový hrob v Mariupole
6
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM