Správy Rôzne

Rúti sa k nám Nadia. Nebezpečná VÍCHRICA napácha ŠKODY, môžeme zostať bez elektriny

Silu vetra pocítia najmä stromy v horách. Zlomené a popadané konáre môžu narušiť dodávky elektrickej energie.

Ilustračný obrázok k článku Rúti sa k nám Nadia. Nebezpečná VÍCHRICA napácha ŠKODY, môžeme zostať bez elektriny
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Už dnes (28. 1.) sa na Slovensku poriadne rozfúkalo a bude to ešte horšie. Ďalšia víchrica mieri do Európy a zasiahne nielen naše územie, ale aj mnohé krajiny strednej Európy. Informuje o tom portál iMeteo.sk..

Víchrica Nadia

Počasie nebude lákať na prechádzku už v sobotu večer a nedeľa bude nepríjemne veterná. Ženie sa sem totiž víchrica, ktorá bude páchať aj materiálne škody.

„Zo Severného Atlantiku sa smerom nad Škandináviu počas soboty presunie rozsiahla tlaková níž, ktorá sa tu bude ďalej prehlbovať. V priebehu nedele sa začne presúvať ďalej smerom nad Pobaltie. Tlak v strede tejto tlakovej níže poklesne pod 970 hPa, čím sa v našej oblasti vytvorí výrazný tlakový gradient, ktorý zapríčiní v našej oblasti mimoriadne silný vietor,“ uvádza iMeteo.

Vietor poriadne zosilnie v nedeľu skoro ráno a v ten istý deň popoludní už budú vyčíňať mimoriadne silné poryvy víchrice.

Orkán narobí „paseku“

Víchrica Nadia zasiahne aj ďalšie krajiny. Udrie od Škandinávie až po Maďarsko. Všade sa očakávajú materiálne škody.

„Nárazy vetra budú dosahovať rýchlosť aj v nižších polohách cez 110 km/h. Na pobreží a na horách bude vietor dosahovať nárazy až cez 150 km/h, čo sú už nárazy o sile orkánu,“ predpovedá Imeteo.

Na horách aj v nížinách

Silný vietor teda bude páchať škody aj na Slovensku. Na horách by poryvy vetra mali prekračovať rýchlosť 40 m/s (140 km/h). Na zvyšku územia cez 20 m/s (70 km/h). Najsilnejší vietor sa očakáva na západnom Slovensku, kde nárazy budú dosahovať rýchlosť až 28 m/s (100 km/h).

Silu vetra pocítia najmä stromy v horách. Zlomené a popadané konáre môžu narušiť dodávky elektrickej energie.

Nie sú vylúčené ani ďalšie materiálne škody. Preto, ak nemusíte ísť nevyhnutne von, užívajte si teplo domova a prechádzku odložte na inokedy.

Záveje

Pri silnom vetre sa budú tvoriť aj snehové jazyky a záveje. Najnepriaznivejšiu situáciu očakávajú meteorológovia v Žilinskom kraji, pod Tatrami a na horských priechodoch Nízkych Tatier. Uviedla to Martina Sadloňová zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ).

„V nižších polohách na západnom a strednom Slovensku očakávame aj dážď, preto sa v ranných hodinách bude tvoriť aj poľadovica,“ avizovala na nedeľu meteorologička.

SHMÚ vydal na nedeľu (30. 1.) viacero výstrah, zvýšené budú platiť na juhozápadnom Slovensku pred nárazovým vetrom, v regiónoch severného a stredného Slovenska pred vetrom na horách.

Stalo sa na Slovensku

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM