Aktualizované Politika

SaS podala trestné oznámenie na ministra Šutaja Eštoka: Hovoria o TRESTNOM čine!

Strana SaS hovorí o zneužívaní právomoci verejného činiteľa. Podala trestné oznámenie na ministra vnútra.

Ilustračný obrázok k článku SaS podala trestné oznámenie na ministra Šutaja Eštoka: Hovoria o TRESTNOM čine!
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Strana SaS podala na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD). Podozrieva ho zo zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s postavením vyšetrovateľov, tzv. čurillovcov mimo služby. Vo štvrtok o tom informovala poslankyňa Národnej rady SR Mária Kolíková.

Z čoho ho obviňujú?

„Sme presvedčení, že došlo k spáchaniu tohto trestného činu tým, že elitní vyšetrovatelia boli postavení mimo služby bez toho, aby boli rešpektované podmienky zákona o štátnej službe, ktorý sa týka príslušníkov Policajného zboru, a rovnako zákona o ochrane oznamovateľov,“ vyhlásila Kolíková.

Minister musí podľa Kolíkovej pri vydaní personálneho rozkazu zohľadniť všetky známe skutočnosti. Do úvahy podľa nej nebral napríklad rozhodnutie súdu, ktoré spochybnilo základ trestného stíhania. Ako dodala, dnes je známe aj to, že obvinenie bolo vznesené zaujatým vyšetrovateľom, čím sa šéf rezortu vôbec nezaoberá. Zákon o ochrane oznamovateľov označila poslankyňa za úplne ignorovaný.

Zastrašujúci postih?

Kolíková upozornila aj na dosahy opatrenia voči vyšetrovateľom na ich existenciu. „Sú na úrovni minimálnej mzdy a vlastne nemôžu vykonávať ani iné povolanie. Postih voči nim považujeme za šikanózny a zastrašujúci voči komukoľvek, kto by chcel dnes vyšetrovať korupciu voči predstaviteľom tejto koalície, osobitne voči nominantom Smeru,“ skonštatovala s tým, že nerozumie, prečo Hlas-SD robí „špinavú prácu“ za Smer.

Minister vnútra rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Čo na to minister?

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vníma trestné oznámenie strany SaS, podané v súvislosti s postavením tzv. čurillovcov mimo služby, ako „zúfalý pokus zúfalých politikov v snahe získať mediálnu pozornosť“. V reakcii pre TASR deklaroval, že sa vždy riadi zákonom.

„Rešpektujem, že SaS rovnako ako skupina čurillovcov sa rozhodli na mňa podať trestné oznámenie. Odkazujem každému, že ja sa zastrašiť nenechám a budem vždy konať v zmysle zákona a postupovať iba v zmysle zákona,“ skonštatoval minister. Trvá na tom, že postavením obvinených vyšetrovateľov mimo služby si splnil zákonnú povinnosť.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM