Eva Drugdová Rôzne

Sezóna opekania špekáčikov sa blíži. 3 miesta vo Zvolene a okolí, kam sa oplatí zájsť

Na jar si mnohí Zvolenčania chcú spraviť pekný deň v prírode, ktorý by spojili s opekaním. Dá sa však niekde v meste oficiálne opekať?

Ilustračný obrázok k článku Sezóna opekania špekáčikov sa blíži. 3 miesta vo Zvolene a okolí, kam sa oplatí zájsť
8
Galéria

Po upršanom a chladnom počasí sa nám snáď konečne oteplí a budeme mať možnosť, tráviť víkendy v prírode, užívať si príjemnú atmosféru opekačky s priateľmi či rodinou a pobudnúť na čerstvom vzduchu. Zvolen nám ponúka niekoľko miest, kde sa dá posedieť si pri ohni a vychutnať si opečené dobroty. Kam chodia Zvolenčania opekať najradšej? A máme vôbec v okolí Zvolena oficiálne miesta na opekanie?

Nedostatok oficiálnych ohnísk

Zvolenčania, ktorí radi chodia do prírody, sa zaujímajú o to, kde si môžu v okolí Zvolena rozložiť oheň oficiálne. Hoci sa podľa zákona zakazuje zakladať oheň mimo vyznačených miest, ľudia tento zákaz často ignorujú. No ak si chcú opiecť špekáčiky, inú možnosť veľmi nemajú. „Mesto má miesta na opekanie vyhradené napr. na Pustom hrade. Väčšina iných plôch nie je formálne vyznačená, ale ľudia s obľubou tieto mesta nachádzajú napr. v Bienskej doline a pod.,“ povedala pre Zvolen 24 hovorkyňa mesta Eva Ježovičová.

Odpoveď sme sa snažili nájsť aj na hasičskom zbore vo Zvolene, no veľmi sme nepochodili ani tam. Vedomosť o oficiálnych miesta na opekanie nemajú, no neriešia ani pokuty za opekanie, čo môže byť pre Zvolenčanov aspoň trochu potešujúce. No a kam sa teda vybrať opekať?

Pustý hrad

Najkrajšie ohniská sa rozhodne nachádzajú na Pustom hrade. Ak zvládnete vyjsť hore, stojí to za to. Príjemný oddych pri ohni a k tomu výhľad na celý Zvolen, rozhodne skrášlia slnečný deň v prírode. Po odpočinku a dobrom jedle je cesta späť už len nenáročnou prechádzkou, ktorá zakončí pekne strávený jarný deň.

Bienska dolina

Kto si netrúfa na Pustý hrad, určite privíta pohodu Bienskej doliny. Opekať sa tam dá popri ceste, ale ešte pohodovejšie je v dolinke pozdĺž potoka. S obľubou sem chodievajú aj deti na školské výlety ku koncu roka. V Bieni môžete nájsť už vytvorené ohniská, no horšie to je, ak ich pred vami využívali neporiadni turisti. Takže popri pekne strávenom dni treba na záver určite dbať aj na to, aby sme za sebou nechali čisté prostredie a poskytli aj ostatným možnosť, stráviť pohodu pri ohni.

Za priehradou

No a do tretice k asi najobľúbenejším miestam patrí opekanie za priehradou Môťová. Čaká vás síce dlhšia prechádzka, ale kvôli lúke, potôčiku a pokojnému prostrediu sa to istotne oplatí. Chodieva sem veľa mladých ľudí, ale aj rodiny s deťmi. Veľmi známymi sú tiež opekačky pri prechádzke cez Bakovu Jamu na Sliač.

Niektorí Zvolenčania majú aj svoje tajné miesta a robia si ohniská tam, kde sa veľa ľudí nezdržuje. Pri vytváraní ohniska však nezabudnite dbať aj na bezpečnosť. Hoci sa zrejme pokuty za zakladanie ohniska nemusíte báť, ak spôsobíte požiar, tak vás už neminie.

Foto: ilustračné

V priloženej galérii si tiež môžete pozrieť zábery Pustého hradu.

Pustý hrad v OBRAZOCH
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM