han Zo zahraničia

Silné zemetrasenie zasiahlo Haiti: Z trosiek vyberajú obete, nezvestných rátajú na stovky!

V sobotu ráno sa na západnom pobreží štátu Haiti triasla zem. Napokon sa zistilo, že išlo o zemetrasenie s magnitúdou 7,2 a krátko potom nasledovalo ďalšie, už miernejšie so silou 5,2 stupňa.

Ilustračný obrázok k článku Silné zemetrasenie zasiahlo Haiti: Z trosiek vyberajú obete, nezvestných rátajú na stovky!
Zdroj: TASR/AP

Haitský premiér Ariel Henry na Twitteri oznámil, že zemetrasenie spôsobilo straty na životoch a škody na majetku v rôznych častiach krajiny. Ľudí vyzval, aby sa zjednotili a tak čelili tejto „dramatickej situácii“. Premiér pre celú krajinu na mesiac vyhlásil núdzový stav.

Stovky mŕtvych

Ako uvádza portál bbc.com, o život prišlo najmenej 304 ľudí a viac ako 1 800 bolo zranených. Hlásených je aj niekoľko stoviek nezvestných občanov a množstvo domov, kostolov či budov je zničených.

Geologická služba Spojených štátov (USGS) uviedla, že epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo 12 kilometrov severovýchodne od oblasti Saint-Louis du Sud v hĺbke desiatich kilometrov.

Otrasy podľa AP pocítili aj ľudia v hlavnom meste Port-au-Prince, ktoré je od epicentra vzdialené približne 125 kilometrov.

Haiti a zemetrasenia

Zemetrasenia a hurikány sú na Haiti pomerne časté, píše AP. V roku 2010 túto ostrovnú krajinu zasiahlo ničivé zemetrasenie s magnitúdou 7.0, ktoré usmrtilo podľa odhadov viac ako 200-tisíc ľudí a státisíce ďalších utrpeli zranenia. Veľká časť Port-au-Prince i okolitých miest sa premenila na trosky a vyše jeden a pol milióna ľudí prišlo o strechu nad hlavou.


Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM