Politika

Šimkovičová hovorí, že prvých 100 dní bolo náročných: Čo všetko zatiaľ jej rezort stihol?

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) hodnotí prvých 100 dní vo funkcii ako náročných.

Ilustračný obrázok k článku Šimkovičová hovorí, že prvých 100 dní bolo náročných: Čo všetko zatiaľ jej rezort stihol?
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Rezort poukázal na to, že sa urobili opatrenia pre efektívnejšie nakladanie s verejnými zdrojmi, prehodnotili sa dotačné projekty. Peniaze smerovali na rekonštrukciu strechy historickej budovy Reduty či pomoc Umeleckému súboru Lúčnica. TASR o tom informovala riaditeľka komunikačného odboru rezortu Petra Bačinská.

„Dofinancovali sme tiež chýbajúce mzdové výdavky v Slovenskej filharmónii a na Pamiatkovom úrade SR, kde sme zachránili 40 pracovných miest. Chybou predchádzajúceho manažmentu úradu a nečinnosťou predchádzajúceho vedenia ministerstva totiž hrozili odborným pracovníkom výpovede,“ povedala Šimkovičová.

Obnova pamiatok

Ministerstvo kultúry (MK) SR doplnilo, že nad rámec pôvodne rozpočtovaných peňazí získali finančnú podporu aj Divadlo Nová scéna, Národné divadlo Košice, Národné osvetové centrum a Slovenské národné divadlo. „Intenzívne pracujeme na projektoch obnovy Spišského hradu, objektov ľudovej architektúry v Múzeu slovenskej dediny v Martine a ďalších kultúrnych pamiatok v správe Slovenského národného múzea,“ doplnila Šimkovičová.

Ukončenie projektov kreatívnych centier

Revidoval sa podľa ministerstva aj Národný projekt Slovensko a pripravila sa prvá etapa implementácie európskych fondov, ktoré sa použijú na komplexnú rekonštrukciu Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku, prvej budovy Matice slovenskej v Martine, pamätníka Kalište, Múzea SNP v Banskej Bystrici, Domu Majstra Pavla v Levoči a ďalších významných kultúrnych pamiatok. Dofinancovala sa aj činnosť Matice slovenskej.

Ministerstvo pripomenulo aj ukončenie projektov kreatívnych centier. „Pokračujeme aj v úspešnom a užitočnom projekte ‚Ľudia a hrady‘ v spolupráci s rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny, čo vnímame nielen ako prínos pre obnovu zrúcanín hradov, ale aj pre cestovný ruch a podporu nezamestnaných,“ uviedla ministerka.

Ako vyriešia situáciu v RTVS?

Rezort kultúry tiež rieši prípravu celonárodných osláv sviatku sv. Cyrila a Metoda na Devíne, oslavy zvrchovanosti SR na viacerých miestach Slovenska a oslavy 80. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici.

V oblasti legislatívy vyzdvihol napríklad prípravu zákona o sponzorstve v kultúre a kreatívnom priemysle. Poznamenal, že v zmysle programového vyhlásenia vlády hľadá vedenie rezortu aj najlepšiu možnosť, ako vyriešiť situáciu v RTVS. „A to tak, aby táto inštitúcia spĺňala zákonom stanovené atribúty a stala sa rešpektovanou mediálnou autoritou,“ doplnila Šimkovičová. Pracuje sa tiež na vytvorení modelu štátnej kultúrnej politiky.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Facebook.com/Robert Fico
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM