Zo Slovenska

Situácia v Kyjeve je nebezpečná, ambasádu sme EVAKUOVALI! Konvoj mieri na Slovensko

Slovenskú ambasádu v ukrajinskej metropole Kyjev evakuovali, diplomatický konvoj už smeruje na Slovensko.

Ilustračný obrázok k článku Situácia v Kyjeve je nebezpečná, ambasádu sme EVAKUOVALI! Konvoj mieri na Slovensko
Zdroj: google.com/maps

Uviedol to minister zahraničných vecí Ivan Korčok pred stredajším rokovaním vlády. Informoval aj o zrušení bezvízového styku pre držiteľov diplomatických pasov Ruskej federácie.

Korčok spresnil, že rozhodnutie o evakuácii zastupiteľského úradu v Kyjeve prišlo po zhodnotení situácie so slovenskými bezpečnostnými zložkami, čakalo sa len na vhodnú bezpečnostnú situáciu.

Idú autami

Diplomatický konvoj má tvoriť desať áut a 26 osôb. „Momentálne najkratšou cestou smerujú na Slovensko,“ uviedol s tým, že sú v ňom aj cudzí štátni príslušníci, novinári z Británie, Nemecka, ale aj občania Ukrajiny a deti.

Rezort podľa jeho slov ďalej situáciu na Ukrajine sleduje, no ostáva neprehľadná. Nechcel špekulovať, či ruské vojská úplne obkľúčia Kyjev a znemožnia odchod civilistov z mesta.

Bezvízový styk

Čo sa týka zrušenia bezvízového styku, Korčok uviedol, že ide o krok koordinovaný s ostatnými štátmi Európskej únie. Znamená to, že držitelia diplomatických pasov Ruskej federácie budú musieť žiadať o víza. „Budú sa znova vydávať víza a zruší sa bezvízový styk,“ ozrejmil. Priznal, že na stole je aj možnosť vyhostenia ruských diplomatov, no zatiaľ k tomu krajiny EÚ nepristúpili. Podstatné sú podľa neho teraz najmä kroky v podobe ekonomických sankcií.

Rokovania zástupcov Ukrajiny a Ruska môžu byť úspešné len vtedy, keď Ruská federácia zastaví vojenskú operáciu.

„Žiadne politické dohody nie je možné dosiahnuť v situácii, ak počas nich prebieha vojenská agresia,“ zdôraznil. Podporuje požiadavky Ukrajiny, aby sa Rusko okamžite stiahlo z územia suverénnej Ukrajiny.

Korčok o Ukrajine a EÚ

Korčok rozumie aj požiadavke ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na vstup jeho krajiny do Európskej únie. Podotkol však, že stať sa plnou súčasťou Únie a jej vnútorného trhu sa nedá len politickým rozhodnutím. „Viem si predstaviť hľadať formu členstva v politickom zmysle, ale nedá sa predbehnúť plnoprávne členstvo len takýmto rozhodnutím. Politicky stojíme za takouto úvahou. Každý však musí byť schopný fungovať v EÚ, Ukrajina potrebuje na toto čas. Niet sporu, že aj tým, ako Ukrajina bráni svoju vlasť, svoje hodnoty a bráni aj nás, patrí do EÚ,“ uzavrel.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM