Ilustračný obrázok k článku Skvelá správa pre turistov: Chorvátsko otvorilo nový most Pelješac, FOTO a VIDEO
4
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Skvelá správa pre turistov: Chorvátsko otvorilo nový most Pelješac, FOTO a VIDEO

Nový most spája južnú časť chorvátskeho pobrežia so zvyškom krajiny. Cestu zo Záhrebu do Dubrovníka skráti približne o dve hodiny.

Magazín Cestovanie
Magazín Cestovanie

Skvelá správa pre turistov: Chorvátsko otvorilo nový most Pelješac, FOTO a VIDEO

Nový most spája južnú časť chorvátskeho pobrežia so zvyškom krajiny. Cestu zo Záhrebu do Dubrovníka skráti približne o dve hodiny.

Ilustračný obrázok k článku Skvelá správa pre turistov: Chorvátsko otvorilo nový most Pelješac, FOTO a VIDEO
4
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Chorvátsko v utorok večer slávnostne otvorilo svoj dlho očakávaný most spájajúci južnú časť jeho jadranského pobrežia so zvyškom krajiny, a to obídením úzkeho pásu územia Bosny a Hercegoviny.

Spojenie juhu so severom

Pelješacký most s dĺžkou 2,4 kilometra siaha z chorvátskej pevniny na polostrov Pelješac, ktorý prechádza do južnej časti chorvátskeho pobrežia vklineného medzi Jadranské more a Dinárske vrchy.

Na mieste sa ešte pred slávnostným prejavmi chorvátskeho premiéra Andreja Plenkoviča a prostredníctvom telemostu aj čínskeho premiéra Li Kche-čchianga, keďže most postavila čínska štátna firma China Road and Bridge Corporation, zhromaždili desiatky zvedavcov, ktorí sa chceli po moste prejsť.

„Tento most predstavuje zjednotenie Chorvátska, spojenie juhu so severom,“ povedal 45-ročný Ivan z chorvátskeho Splitu, ktorý na utorňajšiu ceremóniu pricestoval z cudziny.

Stavbu mosta na ceremónii, ktorá sa pri tejto príležitosti v utorok konala aj v meste Dubrovník, vyzdvihol i chorvátsky premiér Plenkovič.

Menoval pritom výhody, ktoré Chorvátsku most prinesie ešte pred vstupom do schengenskej zóny. „Tento most nie je luxusom, je pre nás nevyhnutnosťou… Toto je pre Chorvátsko úžasný deň,“ povedal.

Prečítajte si tiež

Podľa tlačovej agentúry AFP ide o jeden z najambicióz­nejších infraštruktúrnych projektov Chorvátska od vyhlásenia jeho nezávislosti od bývalej Juhoslávie v roku 1991.

Urýchli cestu

Nové dopravné prepojenie ukončí na bosnianskych hraniciach zdĺhavé čakanie turistov, obchodníkov i dochádzajúcich.

Bosna a Hercegovina si po krvavom rozpade juhoslovanskej federácie zachovala prístup k pobrežiu, ale jej malý výbežok vedúci k Jadranskému moru prechádza priamo cez Chorvátsko.

V dôsledku toho až doteraz zostávalo približne 90 000 ľudí, vrátane obyvateľov turisticky najnavštevova­nejšieho mesta Dubrovník, odrezaných od zvyšku krajiny.

Most museli zvýšiť

Avizovanému otvoreniu Pelješackého mosta však predchádzalo viacero problémov a sporov. Chorvátsko spravilo prvé kroky k realizácii mosta v roku 2007, ale o päť rokov neskôr sa projekt z dôvodu rozpočtových obmedzení zastavil.

V roku 2017 vyčlenila Európska únia, ktorej členom sa Chorvátsko stalo v roku 2013, na tento účel 357 miliónov eur, čo predstavuje zhruba 85 percent všetkých nákladov.

V roku 2018 bola na výstavbu mosta vybraná čínska firma – ide o prvú významnú čínsku účasť na infraštruktúrnom projekte v tejto balkánskej krajine, uvádza AFP.

Bosnianske úrady sa sťažovali, že most skomplikuje prístup k námornej doprave a zabráni veľkokapacitným plavidlám vplávať do Neumu – jediného prístavu Bosny a Hercegoviny.

Záhreb v snahe utíšiť spor nakoniec súhlasil so zvýšením výšky mosta na 55 metrov, hoci to znamenalo nárast nákladov. Slávnostné otvorenie mosta môžete sledovať online TU!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy pre dovolenkárov

Zdroj: YouTube.com/Total Croatia News
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín