Rastislav Búgel Zo Slovenska

Slováci, POZOR! Už o niekoľko dní sa ZMENIA podmienky nároku na predčasný dôchodok

Podmienky odchodu na predčasný dôchodok sa už o niekoľko dní výrazne zmenia. Na čo sa treba pripraviť?

Ilustračný obrázok k článku Slováci, POZOR! Už o niekoľko dní sa ZMENIA podmienky nároku na predčasný dôchodok
Zdroj: Pexels.com , TASR/Martin Baumann

Žiadateľov o predčasný starobný dôchodok čakajú od 15. mája dve veľké zmeny.

Znižovanie predčasných dôchodkov

„Na základe nedávno schválenej novely zákona o sociálnom poistení sa bude v závislosti od ročníka narodenia poistenca postupne o dva mesiace predlžovať potrebné odpracované obdobie pre vznik nároku na predčasný dôchodok a zmení sa aj spôsob určenia sumy tohto dôchodku,“ informuje Sociálna poisťovňa (SP).

Všetky predčasné starobné dôchodky s dátumom priznania po 14. máji tohto roka sa budú znižovať. Stane sa tak bez ohľadu na počet odpracovaných rokov o 0,5 % za každých začatých 30 dní, ktoré poistencovi zostávajú do dovŕšenia dôchodkového veku.

Musíte odpracovať viac

„Od 15. mája 2024 sa menia podmienky, za ktorých je možné priznať predčasný starobný dôchodok viac ako dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku. Potrebné odpracované obdobie (teda obdobie, ktoré ak poistenec získa, môže za splnenia ostatných podmienok ísť do predčasného starobného dôchodku aj viac ako dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku – doteraz známe ako predčasný starobný dôchodok po 40-tich odpracovaných rokoch), sa bude postupne navyšovať o dva mesiace v závislosti od ročníka narodenia poistenca,“ dodáva SP.

V skratke, už nebude platiť podmienka získania 40 odpracovaných ro­kov!

Po novom sa bude potrebné odpracované obdobie určovať ako rozdiel všeobecného dôchodkového veku (nezníženého za výchovu detí) pre konkrétny ročník narodenia a čísla 23.

Sociálna poisťovňa uvádza aj príklad. Potrebné odpracované obdobie poistencov narodených v roku 1965 je 40 rokov a 10 mesiacov (63 rokov a 10 mesiacov – 23).

A čo neskôr narodení?

„Dôchodkový vek je v súčasnosti známy pre poistencov narodených pred 1. januárom 1967, a to 64 rokov. Ak všeobecný dôchodkový vek pre konkrétny ročník ešte nie je známy, na účely určenia potrebného odpracovaného obdobia sa posledný určený všeobecný dôchodkový vek zvýši o dva mesiace za každý ročník, pre ktorý dôchodkový vek nie je známy,“ vysvetľuje Sociálna poisťovňa.

Ak ste sa napríklad narodili v roku 1968, na účely určenia potrebného odpracovaného obdobia a použije všeobecný dôchodkový vek 64 rokov a 4 mesiace: „Posledný známy všeobecný dôchodkový vek je pre ročník 1966 a je 64 rokov, teda je potrebné pripočítať 4 mesiace za dva ročníky, ktorých dôchodkový vek nie je známy). Potrebné odpracované obdobie pre ročník narodenia 1968 je 41 rokov a 4 mesiace (64 rokov a 4 mesiace – 23).“

Druhá zmena

Mení sa aj spôsob určenia sumy predčasného dôchodku. „Druhou zmenou od 15. mája 2024 je zjednotenie percenta, o ktoré sa znižuje suma predčasného starobného dôchodku za obdobie od jeho priznania do dovŕšenia dôchodkového veku. Už nebude rozdielne – 0,3% alebo 0,5% v závislosti od toho, či poistenec získal potrebný počet odpracovaných rokov alebo nezískal,“ píše SP na svojom webe.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie lákavé články

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM