Aktualizované ELA Rôzne

Slovensko zasypú krúpy: Silné búrky obídu iba niektoré okresy

Meteorológovia varujú pred piatkovými búrkami s krúpami.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko zasypú krúpy: Silné búrky obídu iba niektoré okresy
7
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Aktualizované 17:10 Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) vydali výstrahy prvého a druhého stupňa pred možnými povodňami a búrkami vo viacerých okresoch Slovenska. SHMÚ o tom informuje na svojom webe.

V piatok platia búrkové výstrahy prvého stupňa pre takmer celé územie Slovenska s výnimkou Bratislavského kra­ja.

Výstrahy druhého stupňa vydal SHMÚ pre okresy Trenčín, Púchov, Partizánske, Ilava, Bánovce nad Bebravou a Prievidza.

V týchto okresoch sa môžu vyskytovať búrky s krúpami do piatka 18.00 h. Rovnaká výstraha platí aj na východnom Slovensku v Košiciach a Rožňave.

Okrem búrok varujú meteorológovia aj pred povodňami. Pre hornú Nitru platí hydrologická výstraha druhého stupňa v okresoch Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Prievidza zatiaľ do piatka 18.30 h.

Povodňové výstrahy prvého stupňa platia pre Turčianske Teplice a región stredného Považia v okresoch Trenčín, Ilava, Púchov a Považská Bystrica. Do 17.00 h tiež platia povodňové výstrahy prvého stupňa pre Poprad, Kežmarok, Spišskú Novú Ves a Gelnicu. V Košiciach platí výstraha prvého stupňa zatiaľ do 19.00 h.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 – 85 km/h. Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ informuje SHMÚ.

Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Zdroj: SHMÚ
Búrka s krúpami v Košiciach 2. júla
7
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie