Ilustračný obrázok k článku Slovenský hokej je na kolenách, spadne na úplné DNO? V hre je aj predčasný KONIEC sezóny!
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Slovenský hokej je na kolenách, spadne na úplné DNO? V hre je aj predčasný KONIEC sezóny!

Slovenské extraligové kluby žiadajú vládu, aby povolila návrat fanúšikov na tribúny. Hovoria aj o nepriaznivých dôsledkoch pre reprezentáciu.

Hokej
Hokej

Slovenský hokej je na kolenách, spadne na úplné DNO? V hre je aj predčasný KONIEC sezóny!

Slovenské extraligové kluby žiadajú vládu, aby povolila návrat fanúšikov na tribúny. Hovoria aj o nepriaznivých dôsledkoch pre reprezentáciu.

Ilustračný obrázok k článku Slovenský hokej je na kolenách, spadne na úplné DNO? V hre je aj predčasný KONIEC sezóny!
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Kluby hokejovej Tipos extraligy zvažujú, že predčasne ukončia súťažný ročník.

Prekáža im absencia divákov v hľadisku a od vlády SR žiadajú povolenie návratu fanúšikov na tribúny v režime OP. Nevylučujú ani protestné akcie hráčov či priaznivcov. Od predstaviteľov vlády očakávajú odpoveď do 23. decembra, ak ju nedostanú, hrozia neodohraním súťažného kola 26. decembra.

Prečítajte si piatkové vyhlásenie klubov hokejovej Tipos extraligy v plnom znení:

"Vážime si, že Tipos Extraliga patrí medzi súťaže, ktoré majú výnimku a môžu sa hrať aj v dnešných náročných časoch. Za súčasného stavu je však ďalšie pokračovanie najvyššej slovenskej hokejovej súťaže ohrozené. Zvažujeme, že tento ročník sa nedohrá, čo bude mať nepriaznivé dôsledky aj na reprezentáciu Slovenskej republiky či už na zimných olympijských hrách v Pekingu, alebo na majstrovstvách sveta vrátane mládežníckych.

Hokej je na kolenách

Už viackrát sme podporili vakcinačnú kampaň a snažíme sa k očkovaniu motivovať aj našich fanúšikov. Tí by však mali dostať šancu vrátiť sa na tribúny aspoň v režime OP. Do nákupných centier sa v neobmedzenom množstve dostanú, na hokej však ísť nemôžu. Lyžovať a združovať sa v radoch na lanovky či vleky v režime OP môžu, štadióny sú pre nich naďalej zatvorené.

Tribúny sú dnes asi posledné miesta, ktoré musia byť zatvorené. Profesionálny klubový hokej je po dvoch rokoch obmedzení na kolenách.

S nástupom jednotlivých vĺn sa športoviská zatvárajú ako prvé a otvárajú pre fanúšikov ako úplne posledné. Kompenzácie za výpadky príjmov boli doteraz len za minulú sezónu. Vstupné je popri vkladoch od partnerov najvýznamnejším zdrojom príjmov pre profesionálne športové kluby.

Po vzore z mnohých krajín celého sveta preto žiadame od vlády SR povolenie návratu fanúšikov na tribúny v režime OP. Ak chce vláda z pandemických dôvodov nechať zimné štadióny zatvorené, potom by mala aj profesionálne športové kluby adekvátne odškodniť. Očakávame od nej, že do 31. januára 2022 navrhne a prijme súbor opatrení, ktoré budú kompenzovať neprítomnosť, respektíve obmedzenie počtu fanúšikov v hľadiskách v prvej polovici súťažného ročníka."

Prečítajte si tiež

Vyzývame kompetentných členov vlády, aby navrhli systémovú schému podpory pre profesionálny šport na ďalšie obdobia. Kompenzácie pre podobné prípady, aký je dnes u nás, sú bežné vo vyspelej Európe a autority ich majú pripravené vopred. Schéma pomoci mala na Slovensku už dávno existovať.

Budú protestovať?

Bohužiaľ, naše apely a žiadosti o prehodnotenie opatrení či systémové kompenzácie zostávajú dlhodobo nevypočuté. Oprávnene máme pocit, že verejný záujem o šport prejavia politické špičky našej krajiny len v prípadoch, ak ide o úspech športovca, alebo tímu. V prípade problémov, aké máme teraz, je šport na okraji ich záujmu napriek tomu, že medzi nimi je veľa bývalých športovcov, ktorí boli zvolení do funkcií aj vďaka ich športovej minulosti.

Dnes už nemôžeme vylúčiť ani protestné akcie samotných hráčov a predovšetkým fanúšikov. Očakávame, že do 23. decembra dostaneme od predstaviteľov vlády odpoveď na našu súčasnú výzvu. Ak sa tak nestane, sme pripravení zvoliť formu protestu aj neodohraním súťažného kola 26. decembra. Je veľmi pravdepodobné, že v prípade následného pokračovania súčasného stavu obmedzení bez kompenzácií budeme nútení už čoskoro najvyššiu súťaž prerušiť či predčasne ukončiť. Pre Slovensko to nebude dobrá vizitka, keď sa zničí šport, ktorý nás vo svete reprezentuje."

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ilustračné foto

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín