TOS Zo zahraničia

Spoločnosť, ktorá vyvinula prvú vakcínu proti covidu, šokuje: Očkovanie proti RAKOVINE!

Znamená to začiatok konca choroby, ktorá doslova desí a zabíja ročne milióny ľudí?

Ilustračný obrázok k článku Spoločnosť, ktorá vyvinula prvú vakcínu proti covidu, šokuje: Očkovanie proti RAKOVINE!
Zdroj: Unsplash.com

Biotechnologická spoločnosť BioNTech z nemeckého Mainzu sa dostala do povedomia ľudí v čase koronavírusovej pandémie, keď spolu s americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer vyvinula prvú vakcínu proti COVID-19.

Vakcína s komerčným názvom Comirnaty je založená na technológii mRNA. Nápad vzišiel z výskumu rakoviny, kvôli ktorému bola spoločnosť BioNTech založená.

Prvé výsledky

A vonku sú prvé výsledky štúdie ich vakcíny CARVac proti rakovine, ktoré spoločnosť predstavila tento týždeň. Reč teraz nie je o preventívnom očkovaní. Ako informuje denník Bild, v rámci štúdie dostalo túto novú vakcínu v štyroch dávkach 44 chorých pacientov.

Spoľahlivo sa dali vyhodnotiť údaje od 38 pacientov, pričom u 74 % sa rakovina zastabilizovala, resp. nádor prestal rásť. Zároveň najmenej u 45 % osôb sa nádory zmenšili aspoň o 30 %.

Vedľajšie účinky

V priebehu vakcinácie bol u 23 zo 44 testovaných osôb spozorovaný nárast zápalových reakcií. Vo väčšine prípadov sa vyskytla horúčka, poprípade aj nízky tlak.

„Dvaja pacienti pociťovali dlhotrvajúce symptómy, v jednom prípade dokonca život ohrozujúce symptómy,“ informoval Bild.

Cesta je ešte dlhá, v roku 2024 by mala odštartovať druhá fáza štúdie, v ktorej bude účinnosť a dávkovanie bližšie špecifikované. Prvá fáza však priniesla pozoruhodné a nádejné výsledky. BioNTech chce do roku 2030 liečiť 10-tisíc pacientov s rakovinou.

Na sociálnych sieťach v Nemecku však táto správa priniesla rozporuplné reakcie a súdiac podľa komentárov na vakcináciu prevláda negatívny názor.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM