Správy

Spustili vývoj prototypu pľúcneho ventilátora: Robí na ňom slovenská vedecká špička

Dostatok prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu môže v najbližších týždňoch rozhodnúť o tom, ako sa na Slovensku zvládne situácia v súvislosti s rozšírením nového koronavírusu.

Ilustračný obrázok k článku Spustili vývoj prototypu pľúcneho ventilátora: Robí na ňom slovenská vedecká špička
Zdroj: TASR

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave začala spolu s Matador Group vyvíjať prototyp pľúcneho ventilátora. Informoval o tom hovorca STU Fedor Blaščák.

Aktuálna kapacita nemusí stačiť

Podľa údajov Inštitútu zdravotnej politiky na Slovensku „kapacitne rátame, že bez obmedzení bude náš systém schopný zvládnuť 550 ventilovaných pacientov s ochorením COVID-19.“

Podľa analytikov je možné, že v najhoršom momente nákazy môže na Slovensku potrebovať dýchací prístroj aj viac ako 3000 ľudí. „Preto sme spustili interný výskumný projekt, aby sme spoločne s kolegami zo STU čo najrýchlejšie vyrobili prototyp pľúcneho ventilátora. Vývoj prototypu zafinancujeme. Do projektu vložíme aj ďalšie odborné a materiálne kapacity,“ uviedol prezident Matador Group Štefan Rosina.

Do projektu zapoja najlepších

Rektor STU Miroslav Fikar vysvetlil, že STU vkladá do projektu najlepších odborníkov. Ide o tím okolo Jána Vachálka zo Strojníckej fakulty a vývojárov z Fakulty elektrotechniky a informatiky pod vedením Františka Duchoňa, ktorí deklarovali schopnosť vyrobiť prototyp aj s vylepšeniami.

Východiskom pre vývoj prototypu je vedecká štúdia z roku 2010. „Americkí autori prototyp jednak vyrobili, jednak publikovali aj dáta z meraní, takže sa máme o čo oprieť. Preštudovali sme to a veríme, že na ňom dokážeme aj niečo vylepšiť. V tíme je desať až 12 strojárov a robotikov. Vývoj konzultujeme s lekárskymi špecialistami z oblasti anestéziológie,“ uviedol riaditeľ Národného centra robotiky a profesor na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU František Duchoň.

Podobné iniciatívy výroby prototypov sa rozbiehajú v mnohých krajinách.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie