Lifestyle

Strašiak menom OPAR: Vírusom sa môžete nakaziť aj pri INTÍMNYCH radovánkach

Ľudia trpiaci oparom nám dajú za pravdu, keď povieme, že nejde o nič príjemné. Vedeli ste o tom, že existujú hneď dva varianty?

Ilustračný obrázok k článku Strašiak menom OPAR: Vírusom sa môžete nakaziť aj pri INTÍMNYCH radovánkach
Zdroj: Unsplash.com

Ľudia s oparom by mali používať vlastný príbor, uterák i kefku a držať ich oddelene od ostatných. Dôležité je takisto, aby poranené miesto nechytali rukami. Odporučila to dermatovenero­logička Regina Paulinyová v rámci zásad, ktoré zamedzia šíreniu vírusu herpes simplex.

Aj v detskom veku

„Herpes simplex je jedným z mnohých vírusov z rozsiahlej skupiny herpetických vírusov. Spôsobuje väčšinou bolestivé a často sa opakujúce opary lokalizované najčastejšie na mäkkej, tenkej a bohato prekrvenej pokožke pier a ich bezprostredného okolia,“ ozrejmila.

Vysvetlila, že vírus má dva varianty. Prvým je HSV-1, pri ktorom k nákaze dochádza najčastejšie už v detskom veku. „Prenáša sa osobným kontaktom, kvapôčkovou infekciou, ale aj používaním rovnakého príboru či uteráka a deti ho zvyknú najčastejšie chytiť od dospelej osoby, ktorá je nositeľom vírusu,“ priblížila odborníčka.

Riziko intímnych radovánok

Upozornila, že po zahojení pľuzgierov vírus zostáva v tele a reaktivuje sa pri oslabenej imunite, silnom UV žiarení, hormonálnych zmenách či strese.

Infekcia druhým variantom HSV-2 je pravdepodobnejšia u starších ľudí a prenáša sa orálno-genitálnymi sexuálnymi aktivitami.

Kedy treba byť opatrný?

Paulinyová v prípade výskytu oparu odporúča používať vlastný príbor, pohár, uterák, kefku, ale aj návliečky na vankúše a periny. Radí takisto nezdieľať s ostatnými kozmetiku. „Aplikátory líčidiel po výseve infekcie dezinfikujte,“ dodala. Zdôraznila, že poranené miesto nie je dobré chytať rukami, ak sa tak stane, je potrebné ich dezinfikovať.

„Obzvlášť opatrní buďte, keď má niektorý z členov rodiny drobné poranenia – narušená kožná bariéra je ideálnou plochou na preniknutie herpetického vírusu do tela,“ vysvetlila. Rodičom, u ktorých sa vyskytne opar, radí nebozkávať svoje deti. „Bábätká a deti približne do troch rokov sú najzraniteľnejšou skupinou na prenos tohto vírusu,“*** ozrejmila odborníčka.

Dodala, že ak sa opary objavujú často v krátkych intervaloch, je dobré zvážiť návštevu lekára. „Namieste sú aj posilnenie imunity a zmeny v životnom štýle, ktoré vírus udržia pod kontrolou,“ podotkla Paulinyová.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM