Ilustračný obrázok k článku Sulík má náhradu za Krajčího, ktorý ZLYHÁVA. Štve ho útok na "pyšnú princeznú" Remišovú
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Sulík má náhradu za Krajčího, ktorý ZLYHÁVA. Štve ho útok na "pyšnú princeznú" Remišovú

Vicepremiér a šéf SaS Richard Sulík si vie predstaviť niekoľko silných mien, ktoré by zvládli viesť Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

ELA Politika
ELA Politika

Sulík má náhradu za Krajčího, ktorý ZLYHÁVA. Štve ho útok na "pyšnú princeznú" Remišovú

Vicepremiér a šéf SaS Richard Sulík si vie predstaviť niekoľko silných mien, ktoré by zvládli viesť Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Ilustračný obrázok k článku Sulík má náhradu za Krajčího, ktorý ZLYHÁVA. Štve ho útok na "pyšnú princeznú" Remišovú
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podpredseda vlády Sulík (SaS) nie je celkom presvedčený o tom, že Krajčí (OĽaNO) zvláda riadenie ministerstva zdravotníctva. Vicepremiér a šéf SaS si vie predstaviť niekoľko silných mien, ktoré by zvládli viesť tento rezort.

Vyhlásil to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. V politickej diskusii mu oponentkou bola poslankyňa NR SR a exministerka Denisa Saková (nezaradená).

Chce to riešiť najprv interne

Všetky výhrady voči ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu mu bude adresovať interne. S Krajčím už ale mal „veľmi otvorený rozhovor“. Sulík tiež priznal, že lieky proti ochoreniu COVID-19, ako napríklad Ivermektín, mali byť už dávno na Slovensku.

„Krajčí má veľmi ťažký ‚job‘. Nie je to človek, ktorý by celý život niečo manažoval,“ uviedol Sulík s tým, že v Krajčího práci dochádza k zlyhaniam.

Poslankyňa NR SR a exministerka Denisa Saková (nezaradená) skritizovala vládny kabinet za nezvládanie pandémie. Sulík súhlasí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, že premiér by mal odovzdať riadenie boja proti pandémii niekomu inému.

O rokovaní s Rusmi nevedel

Sulík nevedel o tom, že premiér Igor Matovič (OĽANO) rokoval s ruskou stranou o dodávkach vakcíny Sputnik V. Vyčíta mu, že o tom neinformoval partnerov vrátane ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS).

Sulík však považuje za správne, že minister sa rozhodol neobísť vládu v súvislosti so Sputnikom. Krajčí by mal podľa neho udeliť výnimku na nákup vakcíny Sputnik V, pokiaľ bude mať kladné hodnotenie od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a bude jej používanie dobrovoľné.

Pri schvaľovaní ruskej vakcíny nemá byť podľa šéfa SaS Sulíka argumentom, že už sa ním v niektorých krajinách očkuje, ako o tom v piatok hovoril premiér.

Pyšná princezná Remišová

Či (zatiaľ) neregistrovanú ruskú vakcínu kúpiť alebo nie, sa stalo konfliktom medzi Matovičom a podpredsedníčka vlády a ministerkou pre investície SR Veronikou Remišovou (Za ľudí). Sulíkovi sa nepáči, že Matovič ju nazval „pyšnou princeznou“. „On si tieto osobné útoky nevie odpustiť, ale veľmi to zaťažuje atmosféru,“ povedal Richard Sulík.

„Ak existuje schválený postup, že účinnosť a bezpečnosť liekov a vakcín bude kontrolovať a certifikovať Európska agentúra pre lieky (EMA), nemôžeme to obchádzať len preto, že si niekto prečítal v časopise, že je to fajn vakcína,“ vyhlásila Remišová v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

Marketingové divadlo?

Napätie okolo použitia vakcíny Sputnik V označila Saková za marketingové divadlo. Je za to, aby sa vakcína Sputnik V nakúpila aj vzhľadom na to, že vakcín na Slovensku nie je dostatok.

Na vláde sa o nákupe Sputnika nehlasovalo, pretože strana Za ľudí využila právo veta, skonštatoval Sulík. Dodal, že šéfka Za ľudí Veronika Remišová zopakovala právo veta z koaličnej rady.

Vicepremiér sa podľa svojich slov opakovane pýtal Krajčího, prečo nežiada z EÚ viac vakcín. Chce veriť, že Krajčí začal intenzívne rokovania, doteraz o tom nemá informáciu.

Saková kritizuje, že odsúhlasenie predĺženia núdzového stavu bude v parlamente len „pro forma“. Poslanci SaS sa podľa Sulíka v klube dohodli na podmienkach, za ktorých budú s predlžením súhlasiť.

Ak nebudú splnené, nepodporia ho. O podmienkach majú hovoriť na pondelkovej (22. 2.) koaličnej rade, na ktorú má prísť aj Krajčí. Hoci Sulík na vláde podporil núdzový stav hovorí, že parlament je tou pôdou, na ktorej sa má problematika vydiskutovať.

Výročie vraždy

V súvislosti s výročím vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Sulík skonštatoval, že v spravodlivosti sme „na správnej trajektórii“, keďže tí, ktorí páchali zlo, sú za mrežami.

„Desiatky ľudí, ktorí tu páchali zlo, kradli, oligarchovia a mecenáši už sú za mrežami a čaká ich spravodlivosť,“ povedal Sulík a pripisuje to aj za úspech Igora Matoviča.

„Vláda tu urobila omnoho viac ako sľubovala,“ skonštatoval. Saková pripomenula, že do 5 mesiacov od vraždy boli chytení jej vykonávatelia. Dodala, že už za jej vedenia rezortu vnútra sa polícii „rozviazali ruky“.

Neprehliadnite aj:

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín