Politika

Sulíkovo déjà vu: Podľa OĽANO opäť povalil vládu, SaS sa tvrdo ohradzuje

Hnutie OĽANO so sklamaním konštatuje, že predseda strany SaS Richard Sulík sa rozhodol povaliť ďalšiu demokratickú vládu.

Ilustračný obrázok k článku Sulíkovo déjà vu: Podľa OĽANO opäť povalil vládu, SaS sa tvrdo ohradzuje
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Hnutie to uviedlo v stanovisku, ktoré TASR zaslal hovorca Matúš Bystriansky. „Uprednostniť vlastnú ministerskú stoličku pred budúcnosťou krajiny je poľutovaniahodné,“ skonštatovalo OĽA­NO.

SaS pozastavila účasť

„Teraz je na zodpovednosti nás zostávajúcich koaličných strán, aby sme spoločnými silami snahe rozbiť vládu zabránili, tento útok ustáli, našli dohodu a vyviedli krajinu z politickej krízy,“ doplnil Bystriansky.

Vo štvrtok podali demisiu ministri, ktorých do vlády nominovala SaS – minister školstva Branislav Gröhling a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Sulík následne oznámil, že SaS pozastavila svoju účasť v koalícii, kým premiér Igor Matovič (OĽANO) nepodá demisiu. SaS chce podľa neho ďalej rokovať o rekonštrukcii vlády na pôdoryse štvorkoalície.

Rokovania má podľa strany viesť ten, koho prezidentka poverí zostavovaním novej vlády. Na stanovisko OĽANO reagoval tým, že „žiadna vláda povalená nie je“.

Vláda nepadá

SaS reagovala, že jej odchodom z koalície vláda nepadá. „Tri vládne strany – OĽANO, Sme rodina a Za ľudí – majú spolu minimálne 80 poslancov. Tým pádom môžu vládnuť s dostatočnou rezervou. Vládu sme teda nepovalili a ani to nie je na základe jednoduchých počtov možné,“ skonštatoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

„Po požiadavke Igora Matoviča podal Richard Sulík demisiu, čím sa stotožnil s tvrdením OĽANO, že uprednostniť vlastnú stoličku pred budúcnosťou krajiny je poľutovaniahodné. Očakávame, že to isté spraví teraz aj Igor Matovič a podá demisiu tak, ako sľúbil. Tým sa otvorí cesta k plodným rokovaniam o rekonštrukcii vlády,“ uzavrel hovorca.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM