MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Aj v čínskom Makao už rozoberajú Lučanského smrť

Samovražda bývalého policajného šéfa v prešovskej väzbe doslova obletela svet. Informuje o nej aj spravodajská agentúra v čínskej provincii Makao. Podrobne pripomína aj korupčnú sieť, ktorú NAKA rozpletá.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Aj v čínskom Makao už rozoberajú Lučanského smrť
Zdroj: TASR

Samovražda Milana Lučanského vo väzobnej cele bude na Slovensku zrejme ešte dlho rezonovať a rovnako tak upútala aj pozornosť zahraničných médií, ktoré si inak dianie na Slovensku veľmi nevšímajú.

Masívne úplatky

Čínsky portál macaubusiness.com píše, že bývalý šéf slovenskej polície si vzal život vlastnou rukou vo väzbe, kde sedel po „obvineniach z prijímania masívnych úplatkov.“

„Milana Lučanského, 50-ročného policajného generála, zadržali začiatkom tohto mesiaca. Dôvodom boli korupčné obvinenia, že mal vziať na úplatkoch viac ako pol milióna eur,“ uvádza macaubusiness.com.

Približuje, že ho našli obeseného v cele a pomôcť mu už nedokázal privolaný lekár, ani následný prevoz do nemocnice.

„Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková avizovala vytvorenie špeciálnej komisie, ktorá preverí okolnosti celého prípadu, ktorý označila za zjavnú samovraždu,“ dodáva čínsky portál.

Korupčná chobotnica

Článok v macaubusiness.com pripomína, že Lučanský sa stal policajným prezidentom v roku 2018 po vražde Jána Kuciaka a následných masívnych protestoch v uliciach, ktoré si vyžiadali koniec Ficovej vlády.

Napokon z funkcie odišiel v auguste tohto roka, keď sa k moci dostala nová vláda Igora Matoviča. Zároveň sa začala aj doslova nová éra v aktivite vyšetrovateľov z NAKA.

„Lučanského zadržanie bolo súčasťou veľkej antikorupčnej jazdy, ktorú spustila nová stredo-pravá vláda Igora Matoviča.“

Kočnerov archív odkryl vyšetrovateľom množstvo dôkazov o rozsiahlej korupčnej chobotnici, ktorá zahŕňala kontakty na politikov, policajtov, prokurátorov a sudcov.

„Výsledkom je koniec viac ako desiatky sudcov podozrivých z korupcie a inej trestnej činnosti… podobným obvineniam čelí aj ďalší bývalý policajný šéf Tibor Gašpar, exšéf štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura, či bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik,“ uzatvára pohľad na Slovensko čínsky portál.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie