Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Fantastická cesta okolo sveta za 50 dolárov denne

Dve kamarátky jedného dňa predali všetko, čo mali a vydali sa za neuveriteľným dobrodružstvom. Za viac ako rok chcú navštíviť každú jednu krajinu na mape.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Fantastická cesta okolo sveta za 50 dolárov denne
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Zrealizovať ich plán si vyžaduje veľkú odvahu a kus šialenstva. Austrálčanka Rachel Davey a Slovenka Martina Šebová majú oboje. Obe ženy žili štandardným životom v austrálskom Melbourne, keď si jedného dňa pri káve povedali, že predajú všetko, čo majú a vydajú sa na cestu okolo sveta. Svoje zážitky uverejňujú na blogu The Very Hungry Nomads, čo v preklade znamená Veľmi hladné nomádky. Na sociálnej sieti Instagram ich sleduje 12-tisíc fanúšikov.

Svet je predsa krásne miesto

Austrálsky portál abc.net.au píše, že obe kamarátky sú dnes na cestách už dvanásť mesiacov a stihli navštíviť 165 krajín. Ich finálny zoznam však obsahuje 195 štátov, teda všetky, ktoré sú uznané OSN. Domov sa tak vrátia až na budúci rok. “Martina Šebová hovorí, že chcú byť prvou Austrálčankou a Slovenkou, ktoré navštívili každú krajinu na svete,” uvádza portál.

Ich motiváciou nebolo len dobrodružstvo a rekord, ale aj snaha ukázať verejnosti, že svet nie je takým nebezpečným miestom, ako to niekedy vyzerá. Ženy už navštívili aj skutočne nestabilné krajiny ako je Afganistan, Irak, alebo africký Čad. Dostali sa aj do Saudskej Arábie, kde je postavenie žien veľmi ťažké. A práve ženy z celého sveta čerpajú inšpiráciu z ich príbehu.

“Jeden z mojich najsilnejších momentov bol práve v Saudskej Arábii, keď nám jedna žena povedala, ako veľmi by aj ona chcela cestovať a vidieť niečo mimo vlastných hraníc… Na svete žije toľko žien, ktoré sa nikam nedostanú, lebo sú uviazané doma,” hovorí pre austrálsky portál Rachel Davey.

Za lacný peniaz

Obe kamarátky predali doma v Austrálii všetok svoj majetok vrátane bytov a tak si celú cestu financujú z vlastného vrecka. Ich denný limit je 50 dolárov. “Do tejto sumy sa musí zmestiť všetko – letenky, ubytovanie, víza, doprava, jedlo i zážitky,” vysvetľuje portál. Slovenka Martina vysvetľuje, že ak žijete jednoducho a skromne, nie je to problém.

“Môžete stráviť krásny deň na pláži, alebo vyliezť na horu a nebude vás to stáť ani groš. Zapamätáte si to však na celý život.” Za najobľúbenejšiu krajinu označili Thajsko: “Je tam všetko – pláže, dedinky, cool mestá, hory, skvelé jedlo a milí ľudia.” Samostatne však vyzdvihli aj Mexiko, Malajziu, Gruzínsko a Etiópiu za ich fantastickú kuchyňu.

Foto: ilustračné

View this post on Instagram

Throwback to 2008! ✌️ We can’t believe it’s been more than ten years since we travelled to Peru.😀 We guess it’s true that time flies when you’re having fun.😉 .... This photo was taken at Machu Picchu in 2008 and it was certainly a highlight of our time spent in Peru. .... Machu Picchu is an Incan Citadel set high in the Andes mountains 🏔. The Incas, an ancient civilization that created the most powerful empire in South America built this city of stone around 1450. It was constructed without the aid of wheels or iron tools. They built more than 600 terraces to prevent the city from sliding down the mountain and designed a water supply system, about 1km in length. Exploring this site was absolutely amazing and the views are mind-blowing. In 2008, we remember thinking that the site was busy with many visitors, but it sounds like Machu Picchu has really increased in visitor numbers these days. We hear that now, during the busy season (July, Aug) around 5,000 people visit daily 😳. In terms of getting here, you can choose to trek for 4 days to reach the site or take the train up to Aguas Calientes and then a bus to Machu Picchu entrance. Remember to bring a hat and some sunscreen.. it can get super hot out there! 😉 ... Check out our Instastory if you’re planning a trip to Peru - you’ll find some great tips and hints about what to see and do. 👍 Tell us, have you visited Machu Picchu? How was your experience?🤔 #visitperu #visiteverycountry #travelperu

A post shared by Rach & Marty🌏 Travel Bloggers (@veryhungrynomads) on

View this post on Instagram

We made it to the beautiful Cayman Islands! This is a little side trip for us as we’ve been making our way through the Caribbean. The Cayman Islands are not an official UN recognised country (they are British Overseas Territory), however we have an amazing Australian friend who lives here and she invited us to visit... There is no way we could be in the vicinity and say no to that. We’re already impressed with how gorgeous Grand Cayman is (we’re staying on the main island). We’ve got some water activities organised here for the next few days and of course some beach hopping to do as well. There’s a beach here that is known for swimming and spotting turtles in the water.. but only the locals know about it. 🤫 This is the best thing about this visit..our friend has filled us in on all the good stuff to see and even set us up with a very comfortable beach kit for the day, including chairs, umbrella and real beach towels 😜. #visitcaymanislands #caymanislands #grandcaymans

A post shared by Rach & Marty🌏 Travel Bloggers (@veryhungrynomads) on

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie