Svet Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Farári si nedajú pokoj. Omše sa konajú ďalej

Viaceré slovenské farnosti neodradí od usporiadania omší ani hrozba pandémie koronavírusu a následnej pokuty. Cez víkend sa veriaci stretli v Hlohovci.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Farári si nedajú pokoj. Omše sa konajú ďalej
Zdroj: TASR

Na Slovensku trvá mimoriadna situácia a zákaz zhromažďovania ľudí na jednom priestore. Napriek tomu sa už v uplynulých dňoch uskutočnili omše v Hronskom Beňadiku či v Trenčianskej Teplej. Aktuálne sa k nim pridal aj kostol v Hlohovci. O téme píše český portál novinky.cz.

Pod hrozbou pokuty

“V slovenskom meste Hlohovec sa v sobotu uskutočnila omša, na ktorej sa zúčastnilo asi štyridsať veriacich,” píšu novinky.cz. Dodáva, že kňaz týmto nezodpovedným správaním porušil zákaz zhromažďovania počas pandémie koronavírusu a hrozí mu pokuta až 20-tisíc eur.

Usporiadanie omší v čase epidémie je obzvlášť rizikové, keďže koronavírus ohrozuje najmä seniorov, ktorí sa na nich najčastejšie zúčastňujú.

Teraz hrozí pokuta aj im, teda presne všetkým veriacim, ktorí do kostola napriek zákazu prišli. Vyšplhať sa môže tiež až na viac ako 1600 eur, píše portál.

Mrzí nás to

“Kňaz aj veriaci mali rúška, ale niektorí účastníci sedeli v kostole tesne vedľa seba a nedodržiavali bezpečnú vzdialenosť ani pri svätom prijímaní,” uvádzajú novinky.cz. Cirkevní predstavitelia sa bránia, že sa snažili dodržať všetky bezpečnostné opatrenia.

Portál tiež cituje vyjadrenie Dušana Kolenčíka z trnavského arcibiskupského úradu, podľa ktorého sa snažia robiť všetko, aby k takýmto situáciám nedochádzalo: “Vzniknutá situácia nás mrzí. Pána dekana sme upozornili, že jeho snaha byť k dispozícii jednotlivcom vytvára takéto situácie a musí nájsť spôsob, ako tomu zabrániť.”

Napríklad, v kostole by vraj mala byť služba, ktorá do sakrálneho priestoru nepustí naraz väčší počet ľudí. To bude veľkou výzvou najmä počas nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov, ktoré sú pre kresťanov najväčším sviatkom v roku.

Český portál cituje vyjadrenie slovenských biskupov, podľa ktorého by k podobným zákazom zhromažďovania už nemalo dochádzať. “Veľká noc bude tento rok bez priamej účasti veriacich. Sme vo výnimočnej situácii, akú sme doteraz nezažili… nemôžeme sa stretávať, ale máme telefón, rozhlas, televíziu a internet. Zostaňme ľuďom nablízku,” cituje portál slová predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského.

Ilustračné foto, TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie