Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Porazíme koronavírus Kristovou krvou?

Už aj v Afrike riešia nápad slovenského vikára Petra Brodeka obletieť kus Slovenska v lietadle s cirkevnou relikviou, a pokúsiť sa tak zastaviť šírenie pandémie koronavírusu.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Porazíme koronavírus Kristovou krvou?
Zdroj: Biskupstvo Nitra

Už v stredoveku sa ľudia snažili bojovať proti epidémiám moru verejnými procesiami s cirkevnými relikviami. Napokon, nad čiernou smrťou vyhrala len hygiena, karanténa a moderná medicína.

Cirkev sa však rozhodla vytiahnuť svoje staré zbrane v boji s chorobami aj v 21. storočí. Generálny vikár Nitrianskej diecézy Peter Brodek nasadol pred pár dňami do lietadla a urobil okružnú jazdu s relikviou Kristovej krvi v rukách. Všimli si to portály po celom svete.

Nová metóda – staré rituály

Udalosť zarezonovala najmä v krajinách, kde má katolícka cirkev významné postavenie. “Slovenská katolícka cirkev vyskúšala nový spôsob boja proti koronavírusu – lietanie so svätou relikviou ponad krajinou,” píše chorvátsky portál Glas Istre. Uvádza, že v lietadle sedel iba pilot a vikár Brodek.

Cieľom bolo udeliť požehnanie celému Slovensku – chorým, lekárom, zdravotníkom, záchranárom, vojakom aj policajtom. Cirkev by tak chcela pomôcť zastaviť koronavírusovú epidémiu. Lietadlo štartovalo v Nitre a ďalej preletelo ponad Trenčín, Banskú Bystricu, Nové Zámky a vrátilo sa späť do Nitry.

Svätá relikvia na palube bola kus plátna s Kristovou krvou, ktorú benediktínske opátstvo uchováva už celé stáročia. Vikár Brodek je zároveň rektor Baziliky sv. Benedikta v Hronskom Beňadiku, kde je relikvia uložená. Jej aktuálne “prevetranie” letom ponad krajinou rieši aj poľský portál pch24.pl: “Relikviu Kritstovej krvi získalo opátstvo v roku 1483 od kráľa Mateja Korvína. Krv nášho spasiteľa sa zachovala na kúsku plátna. Kráľ ho pravdepodobne dostal od pápeža Pavla II ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom.”

Len na výnimočné prípady

Netradičnú slovenskú cirkevnú metódu v boji s vírusom rieši aj nigérijský portál PM News. Označuje ju za “nový spôsob s použitím starých rituálov.” “Sväté plátno sa normálne nachádza v špeciálne postavenej kaplnke v Hronskom Beňadiku, čo je pútnické miesto na strednom Slovensku. Vyťahuje sa len v časoch veľkého nebezpečenstva ako sú záplavy a epidémie,” uvádza africký portál.

Zároveň cituje slová cirkevného predstaviteľa, podľa ktorého sa táto relikvia vyťahuje naozaj len veľmi výnimočne. Naposledy sa to stalo v 19. storočí.

Farnosť v Hronskom Beňadiku bola nedávno kritizovaná, že napriek šíriacej sa epidémii uskutočnila v kostole súkromnú kňazskú omšu, na ktorej sa zúčastnila verejnosť, čo bolo v danej chvíli veľmi nezodpovedné. Preverovala to aj polícia a dostala zdôvodnenie, že ľudia sa omše zúčastnili z vlastnej vôle a kňaz ich v takejto situácii nebude vyháňať. Zrejme sa spoliehajú, že ak sa nakazia, pomôže im relikvia Kristovej krvi.

Zdroj: Biskupstvo Nitra
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie