MI Svet o Slovensku Politika

SVET O SLOVENSKU: Hanba pokračuje. Matovič ako “Pán Čistý” je na smiech

Už aj francúzske médiá riešia podvody s diplomovkami, ktoré majú na svedomí vrcholní slovenskí politici. Priznanie premiéra Matoviča, že je zlodej, pôsobí naozaj šokujúco.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Hanba pokračuje. Matovič ako “Pán Čistý” je na smiech
Zdroj: TASR/AP

Toto sa naozaj nečíta dobre v zahraničnej tlači – “Slovenský premiér Matovič odpísal svoju diplomovku. Nie je v tom sám. Na slovenských politikov udrela epidémia plagiátorstva,” píše hneď v úvode článok francúzskeho portálu ouest-france.fr. O tomto škandále už v posledných dňoch písali aj v Turecku, Nemecku, či Česku.

Matovič má vírus

Francúzsky portál uvádza, že informácia o skopírovanej diplomovke sa k I. Matovičovi dostala v okamihu, keď rokoval v Bruseli spolu s ďalšími lídrami o tom, ako zachrániť európsku ekonomiku postihnutú pandémiou koronavírusu.

“Toto je nová, slovenská epidémia, ktorá zasiahla aj “Pána Čistého” Igora Matoviča,” posmešne píše francúzsky portál. Naráža tým na predvolebné sľuby lídra OĽaNO, že nastolí na Slovensku novú politickú kultúru a teraz sa ukázalo, že sám nemá čisté svedomie.

“Zo 79 strán diplomovky napísal Matovič len dve úvodné strany. Zvyšok odpísal,” uvádza ouest-france.fr. A pridáva k tomu aj poriadne štipľavý komentár, ktorý slovenskému premiérovi spolu s celou krajinou určite neurobí dobré meno v zahraničí:

“To je zahanbujúce pre niekoho, kto sa stal premiérom vďaka predvolebnej kampani, že zatočí so zlodejmi. Teraz priznal, že v tejto záležitosti je aj on sám zlodejom,” konštatuje francúzsky portál.

Kto je ďalší?

A francúzski novinári si všímajú aj to, ako urputne Igor Matovič ešte ako opozičný politik útočil na šéfa národniarov Andreja Danka, keď mal rovnaký problém.

“Ešte trápnejšie je, že keď sa v roku 2018 prevalil rovnaký škandál s rigoróznou prácou Andreja Danka, hnutie OĽaNO Igora Matoviča vyhlasovalo, že v normálnej krajine by politici v takej situácii odstúpili,” uvádza ouest-france.fr.

Dodáva, že slovenský premiér sa napriek všetkému odstúpiť nechystá. Zároveň ironicky dodáva, že v rovnakých akademických škandáloch sa topia aj ďalší slovenskí politici – predseda parlamentu Boris Kollár i minister školstva Branislav Gröhling. Pri ňom dokonca dáva do zátvoriek výkričník, keďže ide o člena vlády priamo zodpovedného za kvalitu vzdelávacieho systému.

“Koľko školských podvodníkov sa ešte skrýva v slovenskej vláde?" Pýta sa na záver francúzsky portál.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie