Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Japonsko nám prináša krásny čerešňový dar

Masumy Ormandy má neuveriteľných 80 rokov a začala spievať jazz s Petrom Lipom. Slovensko si obľúbila a tak pomáha zbierať peniaze na skutočne originálny dar pre krajinu.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Japonsko nám prináša krásny čerešňový dar
5
Galéria
Zdroj: TASR

Kvitnúce čerešne s ich krásnymi ružovými kvetmi sú jedným z najkrajších symbolov Japonska. Do Krajiny vychádzajúceho slnka chodia tento prírodný zázrak každý rok na jar obdivovať zástupy turistov z celého sveta.

Kúsok tejto nádhery má teraz rásť aj na Slovensku. Japonské veľvyslanectvo chce priniesť do slovenských miest stovky japonských čerešní. V tejto aktivite mu pomáha aj jedna japonská učiteľka a jazzová speváčka.

Čerešňová nádhera z Japonska

Tento rok uplynie sto rokov od nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Japonskom. Na oslavu tejto príležitosti si japonské veľvyslanectvo v Bratislave vymyslelo skutočne originálny dar: “Japonská ambasáda chce vysadiť 500 čerešňových stromov v Bratislave a ďalších slovenských mestách na jar 2020. Je to súčasť osláv storočnice vzájomných vzťahov oboch krajín,” píše japonský portál The Japan Times.

Nemá ísť o obyčajné čerešne, ale o stromy dovezené priamo z Japonska. To však stojí určité peniaze a práve tu ponúkla pomoc 80-ročná Japonka Masumi Ormandy.

Je spoluzakladateľkou jazykovej školy Pacific Language School v Tokyu a vo veku 60-rokov sa začala venovať aj jazzovému spevu. V hudbe ležia aj prekvapivé korene jej vzťahu k Slovensku.

Čerešne a Lipa…

The Japan Times uvádza, že japonská učiteľka začala ako speváčka vystupovať so slávnym slovenským jazzmanom Petrom Lipom a tak sa dostala na Slovensko, ktoré si zjavne obľúbila.

“Petra Lipu stretla pred tromi rokmi. Keď sa vďaka ich vzájomnej spolupráci dostala aj na Slovensko, rozhodla sa pomôcť s čerešňovým projektom japonskej ambasády,” píše portál.

Sympatická Japonka s množstvom energie začala pomáhať s finančnou zbierkou na dopravu čerešňových stromov z Japonska na Slovensko.

Spolu s veľvyslanectvom už oslovili slovenské samosprávy, jednotlivcov i podnikateľov, aby finančne prispeli na túto myšlienku. “Pani Ormandy sa podarilo vyzbierať už viac ako 16-tisíc eur,” uvádza The Japan Times.

“Dúfam, že keď sa ľudia na Slovensku budú pozerať na tie kvitnúce čerešne, pripomenie im to Japonsko, ako aj darcov, ktorí prispeli na dovoz stromov a dostanú chuť Japonsko navštíviť aj osobe,” cituje Japonkyne slová The Japan Times.

Pani Ormandy si zjavne obľúbila Slovákov, pre ktorých s Petrom Lipom aj vystupuje. Pre japonský portál ich označila ako “skromných a milých” ľudí, ktorí vraj svojou povahou pripomínajú Japoncov.

Ilustračné foto, TASR

Rozkvitnuté japonské čerešne
5
Galéria
Zdroj: TASR

Najčítanejšie