MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Keď premiér stráca percentá, nazýva Sulíka idiotom

Svetová agentúra Bloomberg si všíma eskalovanie napätia medzi premiérom a lídrom SaS, ktoré skončilo výzvou na Sulíkovu rezignáciu. Niečo podobné sa udialo aj v Slovinsku, ale bez nadávok.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Keď premiér stráca percentá, nazýva Sulíka idiotom
Zdroj: Facebook.com/Igor Matovic

Pandémia koronavírusu vytvára mimoriadny tlak na mnohé vlády vo svete. V tomto nie je Matovičova koalícia výnimkou. Vulgárne nadávky z úst predsedu vlády v živom vysielaní rádia sú však predsa len raritou.

Je to idiot

Agentúra Bloomberg hneď v titulku uvádza, že „slovenský premiér nazval svojho partnera idiotom a riskuje rozpad vládnej koalície.“

Pripomína pozadie celého sporu, za ktorým je nákup antigénových testov. Richard Sulík ako minister hospodárstva ich nedokázal nakúpiť dostatočne rýchlo, čo premiéra mimoriadne rozčúlilo. V reakcii na Sulíkovo správanie vyriekol Matovič v rádiu Expres aj expresívnu nadávku:

„Premiér sa ospravedlnil ľuďom za to, že ministrom hospodárstva je idiot,“ uvádza Bloomberg.

Pridáva aj reakciu Richarda Sulíka, ktorý sa rozhodol nebrať si to osobne. „Slovensko má väčšie problémy ako riešiť citové rozpoloženie premiéra,“ cituje agentúra Sulíkove slová. Zároveň si všíma, že obaja politici majú medzi sebou spory už dlhšie, ale nikdy to nezašlo takto ďaleko.

„Výzva na demisiu prichádza v čase, keď Sulíkova SaS predbehla v prieskumoch politických preferencií Matovičove hnutie OĽaNO,“ dodáva Bloomberg.

Rozpad koalície?

Premiér však nezostal len pri nelichotivých nadávkach, ale zároveň Richardovi Sulíkovi odkázal, aby odstúpil z postu ministra hospodárstva, a to ešte do Vianoc.

„Tým však zvyšuje riziko, že vládna koalícia sa rozpadne ani nie rok po voľbách,“ komentuje Bloomberg.

Triezvo pripomína, že zhoršujúca sa pandemická situácia zvyšuje tlak aj na iných európskych lídrov. „Matovič nie je sám, kto sa trápi.“

Bloomberg pripomína, že v Slovinsku práve odišla z vládnej koalície jedna menšia strana, čo zvyšuje šance odvolávania celej vlády v parlamente na budúci týždeň. Agentúrua tu vidí určitú podobnosť so situáciou na Slovensku.

„Občania oboch krajín vinia svojich premiérov, že nezvládajú kontrolu nad druhou vlnou koronavírusu,“ píše Bloomberg. Podobne ťažké chvíle zažíva aj rumunský premiér, ktorý utrpel debakel vo voľbách a odstúpil.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie