Monika Hanigovská Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Krčméry vidí problém v očkovaných. Prestali sa chrániť!

Vladimír Krčméry v Českej republike vysvetľoval, ako veľmi nás zasiahla korona.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Krčméry vidí problém v očkovaných. Prestali sa chrániť!
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko na COVID automate čoraz viac tmavne, a to si pozorne všímajú aj naši susedia. Česká redakcia si preto do štúdia pozvala odborníka na tropické choroby, Vladimíra Krčméryho, kde ho v rámci našej krajiny označila ako „hlavnú tvár boja proti korone“.

Profesor medicíny a farmakológie toho prezradil viac ako dosť. A okrem iného verejne pre CNN Prima NEWS poukázal na tých, ktorí si myslia, že očkovaním pre nich prestali platiť pravidlá ako sú rúška a bezpečné sociálne rozostupy.

Kde sme?

V akej koronavírusovej fáze sa nachádza Slovensko? „Začali sme ju nánosom z veľkého ľudnatého štátu (India, pozn. red.) v júni… na Slovensku sme mali systém tzv. tlejúcej choroby,“ začína opisovať, pričom dodáva, že u nás sa prejavovala „vo vlnkách“, ktoré sprevádzali podľa jeho slov nízke prírastky nakazených aj úmrtnosti a taktiež priniesli pomerne vyrovnaný priebeh.

„A teraz sme sa na Slovensku dostali do fázy tzv. stolovej hory, (pomenované podľa pohoria, ktoré sa týči nad Kapským mestom, pozn. red.) my infektológovia totiž radi prirovnávame vlny podľa typu pohoria,“ vykreslil Krčméry.

Pomohlo by plošné testovanie?

Naša fáza má teda akoby rovný vrch, ktorým sa vyznačuje tamojšie známe vápencové pohorie s plochou vrchnou plošinou. „Nastal rýchly nárast, potom očakávame rovné plató (ploché územie v akejkoľvek nadmorskej výške, pozn.red.) a potom príde nejaká intervencia. U nás bolo napríklad pred rokom plošné testovanie populácie, kedy sa na trikrát otestoval prakticky celý národ. Vtedy sa nastolilo plató, zastavil sa nárast aj hospitalizácia,“ prízvukuje Krčméry.

„Záver teda je, že sme podľa môjho názoru v tretej epidémii. Na Slovensku v jej druhej vlne a v Česku potom v prvej vlne,“ myslí si infektológ.

Čo povedali o nás v zahraničí?

Neriešime správne situáciu?

Slovensko v očkovaní zaostáva, no Krčméry vidí problém i v našej nedostatočnej ochrane, pričom to vykresľuje na konkrétnom príklade, v ktorom musí mať stolička štyri oporné body alebo iné body, aby nás udržala.

„Nie je to len o očkovaní, mali sme heslo ROR – rúško, odstup, ruky,“ pripomína moderátorovi diskusnej relácie a zároveň jedným dychom opisuje ďalší problém – a tým sú niektorí očkovaní Slováci.

„Mnohí ľudia sa tým, že sa dali očkovať, myslia, že tie ďalšie písmená nepotrebujú. Takže ako keby povedali, že im stačí jednonohá stolička. Naočkujú sa a prestanú nosiť rúška či dodržiavať rozostupy,“ dvíha varovný prst nad nimi.

Neúcta a neochota

Odborník na tropické choroby pociťuje zároveň veľmi zlú náladu v nemocniciach a o svoje poznatky sa verejne podelil. „Dokonca máme v nemocniciach prípady, keď pacient hovorí, že nechce žiadne americké lieky, ďalší nechce žiadne ruské lieky.“ A dodá ešte konkrétnejší príklad.

„Aby som to odľahčil, jeden môj kolega sa pacienta spýtal, či si dá aspoň kyslík, pretože nie je ani sovietsky, americký a čínsky,“ dodal k našim pacientom.

Atmosféru na Slovensku opísal ako „zlú“. „A keď máte zlú atmosféru, kde je nízka adherencia (označuje mieru spolupráce pacienta pri liečbe, pozn.red.) k autoritám a vládnym inštitúciám, tak to automaticky generuje nedisciplinovanosť, a tá nízka zaočkovanosť, je jedným z jasných znakov neúcty a neochoty podriadiť sa.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Čo sa deje na Slovensku a v zahraničí?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM