MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Matovič nie je covidový génius a jeho vláda môže padnúť

Ostré slová za svoj premiérsky výkon si Igor Matovič môže prečítať aj v zahraničných médiách. Hungarian Spectrum hovorí o jeho klauniáde i falošnom pocite geniality.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Matovič nie je covidový génius a jeho vláda môže padnúť
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Maďarská autorka Eva S. Balogh popisuje pre portál Hungarian Spectrum aktuálnu situáciu v Česku, Maďarsku a na Slovensku. Konštatuje, že premiéri týchto krajín sa naparovali úspechom z prvej vlny koronavírusu, teraz ich ale realita dobieha.

Je to sklamanie

Autorka hneď v úvode priznáva, že kedysi mala Igora Matoviča ako opozičného politika rada. „V opozícii bol mimoriadne populárny, hoci ho mnoho ľudí označovalo za klauna.“

Lenže teraz svoj názor zmenila: „Ako predseda vlády je Matovič sklamaním.“

Pripomína, že OĽaNO sa za posledných šesť mesiacov prepadlo vo voličských preferenciách o desať percent a predbehla ho nová strana Petra Pellegriniho Hlas.

„Samozrejme, že koronakríza to Matovičovi neuľahčila. Ale šašovské správanie, ktoré bolo také populárne v opozícii, sa už verejnosti skrátka nepáči, keď má byť zodpovedným lídrom krajiny,“ píše Hungarian Spectrum.

Pýcha a pád

Portál dodáva, že popularita vládnych strán sa potáca aj v susedných krajinách a medzi ich premiérmi je veľa podobností. Spája ich najmä pocit falošnej geniality.

„Slovenský, český aj maďarský premiér predpokladali, že úspešné zvládnutie jarnej vlny pandémie bolo výsledkom ich mimoriadnej múdrosti.“ Podľa autorky to bolo obzvlášť očividné v prípade Slovenska a Maďarska.

„Igor Matovič sa podobne ako Viktor Orbán správal, akoby úspešné zvládnutie prvej vlny bolo čisto jeho zásluhou.“ Lenže teraz na jeseň sa situácia zmenila a ukazuje sa, že kráľ je nahý. Vírus sa vrátil v oveľa väčšej sile a podľa portálu premiér ani spoločnosť situáciu nezvládajú.

„Po všetkom tom chvastaní sa, aký je Igor Matovič výnimočný génius, prišla tvrdá realita a nutnosť zaviesť tvrdé opatrenia,“ píše Hungarian Spectrum.

Autorka na záver pridáva predpoveď politického komentátora Pétera Hunčíka, podľa ktorého sa Matovičova vládna koalícia rozsype v priebehu najbližších šiestich mesiacov. Podobné negatívne vízie však nenasvedčujú žiadne politické analýzy ani komentáre na Slovensku.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM