Aktualizované Správy Zo Slovenska Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Pobúrení Maďari volajú - prečo na nás Matovič nemyslí?

Matovičova vláda už avizuje postupné otvorenie hraníc s Českom a Rakúskom. O najdlhšej štátnej hranici s Maďarskom sa dlho nehovorilo nič, no už sa začalo.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Pobúrení Maďari volajú - prečo na nás Matovič nemyslí?
Zdroj: TASR

Už pred niekoľkými dňami napísali primátori jedenástich miest na južnom Slovensku verejný list premiérovi Igorovi Matovičovi. Dožadujú sa v ňom, aby vláda myslela aj na slovenských Maďarov, ktorí sa už nevedia dočkať opätovného voľného pohybu za rieku Dunaj. Poukazujú najmä na to, že podobné debaty sa už vedú s Viedňou i Prahou, ale nie s Budapešťou.

Pustite nás cez Dunaj!

“Ako primátori regiónov južného Slovenska sa obraciame na Úrad vlády SR, aby prehodnotil platné obmedzenia prechodu hraníc medzi Slovenskou republikou a Maďarskom,” píše sa v liste predstaviteľov jedenástich miest, o ktorom informuje aj maďarský portál Hungary Today.

Primátori sa premiérovi Matovičovi snažia čo najúctivejšie vysvetliť, že uzavretá hranica nie je len ekonomický, ale hlavne ľudský problém: “Nejde len o pendlujúcich, ale aj o rozdelené rodiny, spomedzi ktorých sú takí, ktorí už dva mesiace nevideli svojich najbližších. Ide o také prirodzené, silné väzby ľudí, pre ktoré je potrebné túto situáciu čo najskôr riešiť.”

Prečo sme vylúčení?

Z listu je zároveň zrejmé, že primátori miest ako Šamorín, Dunajská Streda, Komárno, či Štúrovo sa cítia nespravodlivo vynechaní z hry: “Je pre nás nepochopiteľné, že Slovensko pripravuje otvorenie svojich hraníc s Českou republikou a Rakúskom, ale s Maďarskom sa to paralelne nerieši.”

Dodávajú, že takýto prístup nechápu, pretože maďarská vláda razantne bojuje proti pandémii a počty infikovaných nie sú nijako katastrofické. Ich prosby však zatiaľ nepadli na úrodnú pôdu: “Slovensko v tejto chvíli trvá na tom, že všetky hranice zostávajú uzavreté,” píše Hungary Today.

Portál tiež pripomína, že slovenská vláda poprela mylnú informáciu, že by mala pripravovať otvorenie hraníc s Rakúskom. Správu omylom odvysielala rakúska stanica ORF.

O možnom otváraní hraníc diskutovali 19. mája aj premiéri V4 s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. V diskusii padol návrh, aby sa spoločné hranice v tomto priestore otvorili naraz 15. júna, kedy sa uvoľnia opatrenia aj na nemecko-rakúskych hraniciach. Slovensko však zostáva opatrné.

Premiér I. Matovič zopakoval, že naďalej trvá na prísnom hraničnom režime, aby sa koronavírus nezavliekol na Slovensko. Úplne však nevylúčil, že by sa do 15. júna jeho stanovisko mohlo zmeniť. Všetko však bude závisieť od epidemiologickej situácie na Slovensku a v okolitých krajinách.

Konečne sa to pohlo

Aktualizované 19:15 Maďarská vláda od piatka rána umožní občanom Slovenskej republiky vstup na územie Maďarska na 24 hodín bez nutnosti karantény. Oznámil to vo štvrtok na Facebooku minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Bude nutná karanténa?

Podľa šéfa diplomacie ide o reakciu na kroky slovenskej vlády, ktorá od štvrtka umožnila svojim občanom na 24 hodín vycestovať do susedných krajín – vrátane Maďarska – bez nutnosti absolvovania karantény po návrate.

„Tým sa otvorila možnosť na stretnutie rodín a komunít žijúcich v prihraničnom pásme, preto kabinet rozhodol, že od piatka rána umožníme slovenským občanom na jeden deň vstúpiť na územie Maďarska,“ uviedol Szijjártó s tým, že Slovensko pristupovalo k pandémii koronavírusu úspešne a podobne ako Maďarsko dokázalo udržať nízky počet nakazených.

Minister pripomenul, že okrem nákladnej dopravy je už dávnejšie umožnený prechod hraníc Maďarska aj tým, ktorí cestujú denne za prácou.

Zdroj: Dnes24/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie