Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Pokuta 70-tisíc eur a podmienka za pašovanie šteniatok

Veľké peniaze a ešte väčšia krutosť na zvieratách - to je príbeh francúzskej dvojice, ktorá ilegálne pašovala šteniatka vyhľadávaných plemien zo Slovenska. Teraz dostala vysoké tresty.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Pokuta 70-tisíc eur a podmienka za pašovanie šteniatok
Zdroj: TASR

Slovensko má dlhodobo medzinárodný imidž krajiny ilegálneho veľkochovu šteniat. Dopyt je najmä po malých obľúbených plemenách ako jorkšírsky teriér, ktoré prichádzajú na svet v otrasných podmienkach. Rovnako kruto ich potom aj transportujú na západné trhy, kde ich priekupníci predávajú za takmer dvojnásobnú cenu. Francúzsky odvolací súd v Nîmes aktuálne za takýto biznis so slovenskými šteniatkami odsúdil francúzskeho priekupníka a veterinárku na vysoké tresty.

Závratná pokuta

O prípade píše francúzsky portál ledauphine.com: “Odvolací súd odsúdil Frédérica Isnarda, ktorý bol chovateľ a priekupník psov dovezených zo Slovenska, ako aj veterinárku Laure Payanovú… za podvod a obchodovanie nebezpečné pre zdravie ľudí či zvierat, ako aj za dovoz živých zvierat bez riadnej veterinárnej kontroly.”

Súd sa s dvojicou nemaznal. Chovateľ a priekupník Isnard dostal podmienečné odsúdenie na rok väzenia a pokutu 70-tisíc eur. Jeho komplicka Payanová bola odsúdená na polročný podmienečný trest a musí zaplatiť pokutu 30-tisíc eur. Ďalšie peniaze spolu vo výške päť tisíc eur musia zaplatiť rôznym francúzskym organizáciám na ochranu zvierat a združujúcim veterinárov.

Veľa podobných príbehov

O rovnakom modeli biznisu so zvieratami sme informovali už v minulosti. Francúzski manželia dlhodobo fungovali ako riadni chovatelia psov. Chceli však zarábať viac a tak sa postupne preorientovali na lukratívny biznis spočívajúci v dovoze šteniatok zo Slovenska. Následne ich predávali cez inzeráty francúzskym záujemcom.

Žena kupovala šteniatka zo Slovenska po 450 eur za jedno a následne ich predávala po 850 eur. Medzi rokmi 2011 až 2013 takto predala takmer 250 šteniat, čo jej vynieslo približne 100-tisíc eur. Všetko to bol ilegálny biznis, o ktorom francúzske veterinárne úrady nič netušili. Psíkov prevážali zo Slovenska vo veľmi zlých podmienkach. Výsledkom bolo, že každú cestu minimálne dve šteniatka neprežili.

Aj tento prípad sa napokon podarilo polícii odhaliť a dvojica sa dostala pred súd. “Ako sa môžete tváriť, že milujete zvieratá?” spýtal sa sudca obžalovanej chovateľky. Tá sa bránila, že jej láska ku psom je naozaj úprimná a to, čo sa stalo, je len výsledkom nechcenej nedbanlivosti.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie