MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Takúto kožu ste ešte nevideli! Zo zvieraťa nie je

Zuzana Gombošová sa z rodných Michaloviec dostala až do Indie, kde úspešne rozbieha vlastný prelomový biznis. Jej firma vyvinula vegánsku kožu vďaka unikátnej technológii.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Takúto kožu ste ešte nevideli! Zo zvieraťa nie je
Zdroj: Facebook.com/malai.biomaterials

Takúto koženú kabelku či opasok si môžu bez výčitiek svedomia kúpiť aj vegáni a všetci vášniví milovníci zvierat. Ide totiž o materiál, ktorý má výlučne rastlinný pôvod a predsa funguje ako dobrá alternatíva klasickej hovädzej kože. Za novinkou je mladá Slovenka.

S úctou k prírode

O podnikateľskom príbehu Zuzany Gombošovej píše indický portál newindianexpres­s.com. Spolu s indickým obchodným partnerom vyvinuli revolučnú a ekologickú novinku pre módny priemysel.

„Zuzana vytvorila kompostovateľný materiál, ktorého základom je použitie vody z kokosov a môže byť dobrou alternatívou kože,“ uvádza newindianexpres­s.com.

Z tohto nového vegánskeho a ekologického materiálu šije Zuzanina firma v Indii kabelky, peňaženky i oblečenie. Základnou myšlienkou je úcta k prírode a snaha správať sa naozaj ohľaduplne k planéte.

„Keď si niečo z prírody berieme, mali by sme to následne vrátiť spôsobom, ktorý dokonale zapadne do životného prostredia,“ vysvetľuje portál jej filozofiu. Keďže Zuzanin materiál je kompostovateľný, dokonale napĺňa túto myšlienku.

Šikovné baktérie

Prevratná vegánska koža je vlastne výsledkom bakteriálnej celulózy, ktorá využíva vodu z kokosových orechov. Zuzana vysvetľuje, že tomuto procesu sa venovala už počas štúdia v Londýne.

„Bakteriálna celulóza je výnimočný proces, ktorý neprodukuje žiadny odpad,“ hovorí Zuzana pre indický portál.

Približuje, že celý výskum a vývoj nového materiálu im spolu s indickým partnerom trval asi sedem mesiacov. Dnes zaberie výroba tejto vegánskej kože v ich firme Malai približne päť týždňov.

Nedávno Malai predstavila aj vlastnú kolekciu oblečenia inšpirovanú indickou vegetáciou a tradičnými odevmi v indickom štáte Kerala. „Kolekcia vyhrala ocenenie Circular Design Challenge Award 2020,“ ktoré vyzdvihuje produkty navrhnuté ekologicky s ohľadom na potreby cirkulárnej ekonomiky.

Meet our co-founder Zuzana👋🏽 She studied fashion & textile design but after working in the industry for a few years she...

Posted by Malai biomaterials on Monday, September 9, 2019
Posted by Malai biomaterials on Friday, August 2, 2019
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie