Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Umelé oplodnenie pre homosexuálne páry

Vo Francúzsku sa debatuje o legislatívnej zmene, ktorá by umožnila lesbickým alebo osamelým ženám otehotnieť aj bez pohlavného styku s mužom.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Umelé oplodnenie pre homosexuálne páry
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Je to veľká etická debata, ktorá je zároveň nočnou morou všetkých konzervatívcov – môžeme homosexuálnym párom umožniť vychovávať deti? Francúzsko ako tradične sekulárna krajina je v tomto smere pomerne liberálne.

Už niekoľko rokov tam gejovia a lesby môžu uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti. Teraz sa však diskutuje ešte o jednej forme rodičovstva. Ako je na tom Slovensko?

Dieťa aj bez muža

Francúzsky portál lepetitjournal.com píše, že vďaka umelému oplodneniu sa v roku 2015 vo Francúzsku narodili tri percentá všetkých detí. Keďže neplodnosť je čoraz častejším problémom, pre mnohé páry je toto jediná šanca ako sa dočkať vytúženého potomka.

Lenže ako sa postaviť k reprodukčným túžbam manželstiev, ktoré tvoria dve ženy? A je správne vylučovať z možnosti podstúpiť umelé oplodnenie osamelú ženu?

“V roku 2017 francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil umožniť umelé oplodnenie všetkým ženám. Momentálne sa o tomto bioetickom zákone diskutuje v parlamente,” píše lepetitjournal­.com.

Keďže vo Francúzsku už lesbičky môžu uzatvárať plnohodnotné manželstvá, je pravdepodobné, že im zákonodarci priznajú aj právo podstúpiť umelé oplodnenie rovnako, ako heterosexuálnym pá­rom.

Tehotenská turistika

Argumenty v prospech zmeny legislatívy spočívajú aj v tom, že ženy si vždy nájdu spôsob, ako dosiahnuť svoje. “V roku 2017 približne dve až tri tisícky Francúziek vycestovalo do zahraničia, aby tam podstúpili umelé oplodnenie,” píše portál.

V okolitých krajinách ako je Španielsko, Portugalsko, Spojené kráľovstvo, či Švédsko totiž legislatíva umožňuje, aby túto medicínsku cestu za vlastným dieťaťom podstúpila aj žena bez mužského partnera.

Francúzsky portál dodáva, že v iných krajinách, ako je napríklad Nemecko, to síce nie je otvorene zakázané, ale kliniky umelého oplodnenia tam osamelé alebo lesbické ženy nepríjmu. Potom je kategória krajín, kde sú takéto postupy prísne zakázané: “V krajinách ako Francúzsko, Taliansko, Poľsko, Rumunsko, Česko, Litva, Slovensko a Slovinsko je umelé oplodnenie umožnené výlučne pre heterosexálne páry,” dodáva lepetitjournal­.com.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie