Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Vietnamská propaganda v Bratislave

Milovníci socialistického realizmu si prídu na svoje v bratislavských priestoroch ministerstva kultúry. Obdivovať môžu bezmála 80 skutočne špecifických plagátov.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Vietnamská propaganda v Bratislave
Zdroj: TASR

Niekomu môže tento umelecký štýl nepríjemne pripomínať tvrdé časy komunistickej totality. Iný v ňom dokáže nájsť jedinečný kus umenia. Málokoho však nechávajú propagandistické komunistické plagáty chladným. Až osemdesiat takýchto diel vystavila Vietnamská ambasáda na Slovensku v priestoroch ministerstva kultúry v Bratislave.

Maliari, ktorí padli

O zbierke vietnamských plagátov informuje vietnamský portál vietnamplus.vn. Ide o rozsiahly súbor diel tamojších umelcov z rokov 1945 – 2000. Podľa vietnamského veľvyslanca v Bratislave Duong Trong Minha ide o mimoriadne cennú kolekciu, ktorá obsahuje maľby mnohých slávnych vietnamských maliarov.

Sú však medzi nimi aj nepodpísané diela, ktoré však nič na svojej hodnote nestratili: “Mnohé namaľovali anonymní umelci, ktorí padli vo vojnových zákopoch vzápätí po tom, ako dokončili obraz,” približuje vietnamplus.vn.

Cituje tiež slová vietnamského veľvyslanca, podľa ktorého by plagáty mali oboznámiť slovenskú verejnosť s dejinami Vietnamu, ako aj jeho súčasnosťou.

Putovná výstava

Zbierka plagátov je výsledkom usilovnej práce talianskeho podnikateľa Francesca Augusta Razetta, ktorý je zároveň predsedom Nadácie Eleutheria a má nepopierateľnú vášeň pre tento typ umenia. Návštevníci ju mohli vidieť už aj v iných krajinách, napríklad v Kórei, Taliansku, či v Chorvátsku a tiež v priestoroch Európskeho parlamentu.

“Razetto vyhlásil, že plagáty zbieral vo Vietname počas dvanástich rokov a zostavil výslednú kolekciu podľa tém, ktoré sú dôležité pre túto ázijskú krajinu. Verí, že v Európe pôjde o významnú výstavu, ktorá precestuje mnoho krajín,” dodáva vietnamský portál. Výstava je v Bratislave otvorená do 22. septembra.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie