Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Záhadná vražda má konečne rozuzlenie

Takmer štyri roky sa českí kriminalisti trápili s prípadom zmiznutia ženy - podnikateľky v Prahe. Nitky viedli na Slovensko a podozrivého napokon zadržali až v Írsku. Domov sa mu však nechce.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Záhadná vražda má konečne rozuzlenie
Zdroj: TASR

Po rokoch opäť ožíva stará záhada zmiznutia českej podnikateľky Jany Svobodovej. O prípade v minulosti podrobne informovala aj televízia Markíza.

Podľa jej zistení ženu naposledy zachytila priemyselná kamera v roku 2015 v Prahe, keď nastúpila do svojho auta a šoférovala. Následne kamerové záznamy ukázali, že v aute už sedeli len dvaja muži. Podľa polície to boli Ľubomír Behan a Marek Potoček. Téme sa venuje aj severoírsky portál Belfast Telegraph.

Brutálny zločin

Obaja muži mali podľa policajtov ženu uniesť a zavraždiť. Svojej obeti potom vykopali hrob a pochovali ju, aby ju nikto nenašiel. Aký bol ich motív zatiaľ nebolo zverejnené.

Podľa televízie sa jej telo dodnes nenašlo. Obaja kumpáni ukradnuté auto následne predali. Možno kvôli zisku a možno, aby tak čo najlepšie zamaskovali stopy svojho zločinu.

Polícia začala pátrať a čoskoro sa dopracovala k dvom menám. Ľubomír Behan, ktorý už sedel v Leopoldove za lúpežné prepadnutie a dokonca odtiaľ utiekol.

Dokázal sa štyri mesiace skrývať, kým ho policajti chytili a súd mu následne naparil ešte o dva roky za mrežami viac.

Druhý podozrivý je Marek Potoček, ktorého policajti už v minulosti hľadali pre majetkovú trestnú činnosť. Tentokrát to však bolo oveľa vážnejšie – podozrenie z lúpeže a vraždy.

Trnavský okresný súd vydal vo februári minulého roka príkaz na jeho zatknutie a následne aj európsky zatýkací rozkaz. Potom sa už veci dali rýchlo do pohybu.

Útek do Írska

Policajti rozhodili siete a zistili, že Potoček sa ukrýva pred spravodlivosťou v Írsku. Obrátili sa preto na svojich írskych kolegov a tí podozrivého z vraždy vystopovali v Severnom Írsku.

Ako informuje Belfast Telegraph, následne ho zadržali v noci koncom apríla v jeho príbytku v meste Armagh. A začala sa právna bitka.

Potoček totiž namieta, aby ho severoírsky súd vydal na Slovensko, kde ho čaká obvinenie z vraždy. “Údajná vražda sa totiž stala v Prahe, v Českej republike a nie na Slovensku, ktoré žiada o jeho vydanie,” odznelo na súde. Čo touto taktikou obvinený Slovák sleduje nie je celkom jasné.

Isté je však to, že by sa rád dostal na slobodu, hoci sudca ešte nerozhodol o kaucii. Podľa Belfast Telegraph bude zrejme argumentovať tým, že si v susednom írskom grófstve Cavan našiel riadne zamestnanie, kde je kľúčovým pracovníkom. Zatiaľ však zostáva vo väzbe a sudca vytýčil pojednávanie na 29. júna.

Ilustračné foto

Rýchle správy

Najčítanejšie