Správy Zo zahraničia

Svetom sa šíri ďalšie OCHORENIE: Najviac prípadov má stredná Európa! Kto sa musí mať na POZORE?

Vedci odhadli celosvetový výskyt nepríjemného ochorenia. Prevalencia chorôb prenášaných kliešťami sa za posledných 12 rokov zdvojnásobila.

Ilustračný obrázok k článku Svetom sa šíri ďalšie OCHORENIE: Najviac prípadov má stredná Európa! Kto sa musí mať na POZORE?
Zdroj: TASR

Viac než 14 percent svetovej populácie sa nakazilo lymskou boreliózou, najbežnejším ochorením prenášaným kliešťami. Stredná Európa má najvyššiu mieru infekcie (20 percent prípadov), zatiaľ čo najviac ohrození sú muži vo veku nad 50 rokov žijúci na vidieku. TASR správu prevzala v utorok z agentúry AFP, odvolávajúcej sa na výsledky štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise BMJ Global Health.

Dôvodom je klimatická zmena

S cieľom zistiť, aká bežná je lymská borelióza na celom svete, vedci zhromaždili údaje z 89 štúdií. Baktériu Borrelia burgdorferi (Bb), ktorá toto ochorenie spôsobuje, našli v krvi 14,5 percenta z celkového počtu takmer 160 000 účastníkov štúdie.

„Ide o najkomplexnejšie a najaktuálnejšie systematické posúdenie celosvetovej prevalencie choroby,“ uviedli vedci.

Po strednej Európe bol najvyšší výskyt protilátok zistený vo východnej Ázii (15,9 percenta), západnej Európe (13,5 percenta) a východnej Európe (10,4 percenta). Medzi regióny s najnižšou mierou prípadov patrí Karibik.

Predchádzajúci výskum ukázal, že prevalencia chorôb prenášaných kliešťami sa za posledných 12 rokov zdvojnásobila. Dôvodom sú dlhšie a suchšie letá v dôsledku klimatickej zmeny, migrácia zvierat, strata biotopov a „čoraz častejší kontakt s domácimi zvieratami“, uviedla štúdia.

Ohrození farmári

Podľa autorov štúdie sú najviac vystavení riziku uštipnutia infikovaným kliešťom farmári a pracovníci, ktorí sú v kontakte s hostiteľskými zvieratami, ako sú psy a ovce.

Vedci zároveň upozornili, že údaje môžu byť skreslené v regiónoch, kde je lymská borelióza endemická, pretože zdravotníci tam častejšie vykonávajú pravidelné testy na zistenie protilátok v porovnaní s regiónmi, kde je borelióza menej bežná.

Ochorenie je zriedkavo smrteľné. Prejavuje sa vyrážkou a príznakmi podobnými chrípke, ako sú bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy či nevoľnosť.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM