Správy Rôzne

Teploty v Európe prekonali +40 °C! Extrémne teplo čaká aj Slovensko, bude +34 °C

Do Európy prišla vlna mimoriadne teplého počasia. Prvé horúčavy už pred víkendom zasiahli napríklad Francúzsko, Španielsko, či Veľkú Britániu.

Ilustračný obrázok k článku Teploty v Európe prekonali +40 °C! Extrémne teplo čaká aj Slovensko, bude +34 °C
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Po vlne búrok sužuje Európu vlna horúčav. Teploty lámu rekordy a mimoriadne teplo by malo byť až do konca tohto týždňa. Až potom teploty zrazí smerom nadol studený front, informuje portál iMeteo.sk.

Cez +40 °C

V piatok bolo v západnej Európe extrémne teplo. Najvyššia teplota bola zaznamenaná v španielskom meste Andujar, kde teplota podľa záznamov vystúpila až na +43,4 °C. Druhou najteplejšou lokalitou bola Xátiva, kde namerali +42,2 °C.

V meste Nimes namerali o 17:00 až +40,5 °C, čo je nový teplotný rekord. Na juhu krajiny nebola ešte nikdy prekročená hranica +40 °C tak skoro v lete.

Mimoriadne teploty hlásia aj ďalšie oblasti. Paríž nameral +34 °C, Lyon +35 °C, Nantes +37 °C a v Bordeaux až +39 °C. Veľmi teplo bolo aj v Anglicku. V Londýne sa teplota dostala až na +32 °C.

Meteorológovia vo Francúzsku opísali situáciu ako „naozaj výnimočnú“ a predpovedali, že v sobotu bude zrejme dosiahnutý vrchol 43 °C, potom prídu búrky a prinesú od Atlantického oceánu chladnejšie počasie.

Odborníci uviedli, že takáto skorá vlna horúčav je znakom toho, čo bude nasledovať – zmena klímy totiž znamená, že extrémne teploty obvyklé iba v júli a auguste budú pravdepodobnejšie aj v júni.

Aj na Slovensku

Najbližšie dni čakajú vysoké teploty aj naše územie. „Už v sobotu sa ortuť teplomera v najteplejších oblastiach nášho územia vyšplhala až nad hranicu +30 °C, pričom najteplejšie bude v nedeľu a v pondelok. Teploty sa dostanú na +27 až +32 °C, ale na juhu až ku +34 °C,“ dodáva iMeteo.sk.

Na nedeľu a pondelok vydal Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami.

Výstraha pred vysokými teplotami platí pre niektoré okresy v Bratislavskom, Banskobystrickom, Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. V týchto okresoch sa podľa meteorológov ojedinele očakáva dosiahnutie maximálnej teploty vzduchu 33 až 34 °C.

„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ uviedli meteorológovia. SHMÚ dodal, že výstrahy pred vysokými teplotami platia od 12.00 do 18.00 h.

Vysoké teploty ukončí pondelkový prechod studeného frontu, ktorý prinesie na naše územie ďalšiu vlnu búrok.

Prečítajte si aj:

Zdroj: imeteo.sk/dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM