Magazín

TikTok trend sľubuje dokonalé opálanie: Je to ŠIALENSTVO, varujú odborníci

Leto prinieslo ďalšie trendy na TikToku. Sociálnu sieť zaplavili videá, ktoré sľubujú najdokonalejšie opálenie. Experti však bijú na poplach.

Ilustračný obrázok k článku TikTok trend sľubuje dokonalé opálanie: Je to ŠIALENSTVO, varujú odborníci
Zdroj: TikTok.com/imracim , TikTok.com/rrenriquez

Na platforme TikTok sa objavil nebezpečný trend. Používatelia na sociálnej sieti ukazujú, ako si pokožku oblievajú pivom. To im má zabezpečiť lacný a rýchly spôsob, ako získať príťažlivé opálenie s bronzovým nádychom.

Ako upozornil portál The Sun, odborníci označili najnovšiu „vychytávku“ za extrémne nebezpečnú: „Nielenže budete lepkaví a budete magnetom na muchy, navyše sa vystavujete riziku úpalu, otravy slnkom a smrteľnej rakoviny kože.“

Toto by mali zakázať!

Keď záplavu videí uvidela spoluzakladateľka charitatívnej organizácie na zvýšenie povedomia o rakovine kože Kathryn Clifford, pre portál povedala: „Sotva môžem uveriť, že niečo také šialené existuje.“

Odborníčka upozornila, že najnovší trend je poriadne nebezpečný a hrozia pri ňom veľmi vážne následky.

Ako dodala, opálením akéhokoľvek druhu hrozí vážne riziko vzniku všetkých typov rakoviny kože a spálenie kože je úzko späté so vznikom melanómu – najzávažnejšej život ohrozujúcej formy ochorenia.

„Okrem toho, výskyt rakoviny kože je neúmerne vysoký medzi mladými dospelými a je jedným z najsmrteľnejších druhov rakovín vo vekovej skupine 15 až 34 rokov – teda v rovnakej vekovej skupine, ktorá túto platformu (TikTok, poznámka redakcie) používa častejšie ako ktorákoľvek iná,“ nechala sa počuť Kathryn Clifford, podľa ktorej by takýto druh obsahu mal byť na internete zakázaný.

Hrozia vážne problémy

Riaditeľ spoločnosti SpaSeekers Jason Goldberg pre The Sun povedal, že takéto oblievanie sa pivom môže spôsobiť otravu slnkom.

Iný odborník, Stefano Pietrini, zase upozorňuje, že používanie piva na dosiahnutie opálenia „výrazne zvyšuje riziko spálenia a pri dlhodobom používaní aj predčasného starnutia.“ Pietrini zároveň dodal, že stačí, aby sme boli na slnku 10 minút bez krému s ochranným faktorom a pokožka sa začne páliť, čo časom môže prerásť až do vzniku rakoviny kože.

Podľa Stefana si ľudia pravdepodobne myslia, že pivo je dobrým prostriedkom na opaľovanie, nakoľko chmeľ, jeho základná surovina, údajne zvyšuje produkciu melanínu, čiže látky, ktorá robí našu pokožku tmavšou. Upozorňuje však, že to neznamená, že pivo je vhodné na opaľovanie.

Radšej to nerobte

„Akákoľvek metóda používaná na urýchlenie opaľovania v skutočnosti spôsobuje viac škody ako úžitku a bude mať za následok trvalé poškodenie kože. Pamätajte si, že bez ohľadu na to, aké príťažlivé sa môže zdať opálenie, nič nestojí za nezvratné škody spôsobené týmto novým trendom,“ dodal na záver pre The Sun Stefano Pietrini.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie lákavé články

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM