Zlatica Gregorová Rôzne

TOP 10 najmenších obcí Slovenska: Dokopy v nich žije iba 193 ľudí!

Letné prázdniny priam nahrávajú rôznym výletom. Rodiny či jednotlivci sa radi vyberajú na miesta, ktoré ešte nevideli.

Ilustračný obrázok k článku TOP 10 najmenších obcí Slovenska: Dokopy v nich žije iba 193 ľudí!
3
Galéria
Zdroj: TASR

Tak si ľudia rozšíria svoje obzory aj zbierku navštívených zákutí. Nielen pri mori, ale aj na Slovensku je veľa čo obdivovať. Zahraniční turisti u nás nachádzajú blahodarný pokoj, obdivujú krásu našich hôr a dolín i tradičnú pohostinnosť. Často majú väčší prehľad ako my, domáci.

TOP 10

Možno ste ani vy doteraz netušili, aké zaujímavosti ponúkame. Naša krajina je rozdelená na 79 okresov a 8 krajov. Slovensko má na svojom území celkom 2927 obcí. Patria medzi ne aj dediny s najmenším počtom obyvateľov. Pozrite si našu TOP 10.

Príkra – 7 obyvateľov

Podľa štatistických údajov, zverejnených na sodbtn.sk, medzi obcami s najmenším počtom obyvateľov vedia Príkra. Nachádza sa v Prešovskom kraji a Šarišskom regióne. Leží pri hraniciach s Poľskom a patrí pod okres Svidník. V obci sa nachádza gréckokatolícky drevený Chrám svätého Michala archanjela a postavili ho v roku 1777 ako trojdielnu zrubovú stavbu, ktorú môžu zanietenci histórie navštíviť aj dnes. Podľa dostupných informácií v nej žije 7 obyvateľov.

Šarbov – 12 obyvateľov

O niečo viac obyvateľov má Šarbov. Ten sa nachádza taktiež v Prešovskom kraji a okrese Svidník. Obec je súčasťou Laboreckej vrchoviny a Východných Karpát. V obci v súčasnosti podľa štatistických údajov žije 12 obyvateľov. Ako uvádza Wikipedia, obec kedysi patrila panstvu Makovica. Založili ju poddaní, ktorí patrili feudálom z Makovice v rokoch 1598 až 1618. V prvej písomnej zmienke z roku 1618 sa obec spomína ako Sarbowa. V 18. storočí z Makovického panstva tu mali svoje majetky a lesnícky revír členovia rodiny Aspremon­tovcov, koncom 19. storočia tieto majetky zdedili Széchényiovci.

Ondavka – 15 obyvateľov

Tretia priečka spomedzi dedín s najmenším počtom obyvateľov patrí Ondavke. Obec leží v okrese Bardejov, v Prešovskom kraji, na severe Nízkych Beskýd. Podľa štatistiky ju v súčasnosti tvorí 15 obyvateľov. Nadšenci histórie si na potulkách môžu pozrieť Katolícky kostol Panny Márie Ochrankyne z roku 1881.

Havranec – 15 obyvateľov

Rovnaký počet 15 obyvateľov má i Havranec. Obec, ktorá patrí pod okres Svidník je súčasťou severnej časti Nízkych Beskýd. Podľa Wikipedie na územie obce zasahujú Východné Karpaty a dokonca tam vyviera minerálny prameň. Občania sa môžu popýšiť erbom obce, ktorý tvoria strieborné skaly s pažiťou a dvoma striebornými sekerami na zlatých skrížených poriskách.

View this post on Instagram

#jesen #listy #ceresna #ondavka

A post shared by Igor Bilak (@bilakigi) on

Belejovce – 17 obyvateľov

O dvoch ľudí v dedine viac ako predchádzajúce obce majú Belejovce. Aj oni patria do okresu Svidník a sú súčasťou Šarišského regiónu. Územím preteká Jedľovský potok. Obec má v súčasnosti 17 obyvateľov. I Belejovčania majú svoj erb. V modrom štíte na zelenej pažiti nad vyrastajúcim zeleným trsom trávy stojí strieborný býk v zlatej zbroji.

Poproč – 24 obyvateľov

Poproč sa môže pochváliť vyšším počtom občanov. Na území obce podľa zverejnených štatistík žije 24 ľudí. Nachádza sa v Banskobystrickom kraji, okres Rimavská Sobota. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1413.

View this post on Instagram

konecne

A post shared by Dominika Radevská (@domcidep) on

Oľšinkov – 25 obyvateľov

Oľšinkov má v súčasnosti 25 obyvateľov. Táto obec leží v Prešovskom kraji na východe Slovenska. Patrí pod okres Medzilaborce. Nájdete ju na slovensko – poľskom pohraničí.

View this post on Instagram

#sunset #olsinkov #snow #wintertime

A post shared by Martin Mate (@mejty) on

Bystrá – 25 obyvateľov

Rovnaký počet obyvateľov 25 si uvádza aj obec Bystrá. Tá sa nachádza v okrese Stropkov na východnom Slovensku v Prešovskom kraji.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1405.

Dobroslava – 26 obyvateľov

Názov ako z menného kalendára má obec Dobroslava. I ona sa nachádza v okrese Svidník a je súčasťou Šarišského regiónu. Leží v údolí Dobroslavského potoka. Nachádza sa v nej zaujímavá stavba – Gréckokatolícky chrám sv. Paraskevy. Pôvodne bol vybudovaný v roku 1705, neskôr ho zreštaurovali. V obci žije 26 obyvateľov.

Krokava – 27 obyvateľov

Krokava sa nachádza v Banskobystrickom kraji. Patrí pod okres Rimavská Sobota a tečie ňou rieka Krokava. Ak do obce zavítate, iste neobíďte historickú pamiatku. Je ňou stavba z dreva – Ľudová zvonica. Má štvorcový pôdorys a pochádza z 90. rokov 18. storočia. V obci podľa štatistických údajov žije 27 obyvateľov.

Foto: ilustračné

View this post on Instagram

#rainy morning #dnescestujem #krokava

A post shared by Kryštálový Cukor (@cukor.stalemalo) on

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479