Ilustračný obrázok k článku TOP 10 najmenších obcí Slovenska: Dokopy v nich žije iba 193 ľudí!
3
Galéria
Zdroj: TASR

TOP 10 najmenších obcí Slovenska: Dokopy v nich žije iba 193 ľudí!

Letné prázdniny priam nahrávajú rôznym výletom. Rodiny či jednotlivci sa radi vyberajú na miesta, ktoré ešte nevideli.

Zlatica Gregorová Rôzne
Zlatica Gregorová Rôzne

TOP 10 najmenších obcí Slovenska: Dokopy v nich žije iba 193 ľudí!

Letné prázdniny priam nahrávajú rôznym výletom. Rodiny či jednotlivci sa radi vyberajú na miesta, ktoré ešte nevideli.

Ilustračný obrázok k článku TOP 10 najmenších obcí Slovenska: Dokopy v nich žije iba 193 ľudí!
3
Galéria
Zdroj: TASR

Tak si ľudia rozšíria svoje obzory aj zbierku navštívených zákutí. Nielen pri mori, ale aj na Slovensku je veľa čo obdivovať. Zahraniční turisti u nás nachádzajú blahodarný pokoj, obdivujú krásu našich hôr a dolín i tradičnú pohostinnosť. Často majú väčší prehľad ako my, domáci.

TOP 10

Možno ste ani vy doteraz netušili, aké zaujímavosti ponúkame. Naša krajina je rozdelená na 79 okresov a 8 krajov. Slovensko má na svojom území celkom 2927 obcí. Patria medzi ne aj dediny s najmenším počtom obyvateľov. Pozrite si našu TOP 10.

Príkra – 7 obyvateľov

Podľa štatistických údajov, zverejnených na sodbtn.sk, medzi obcami s najmenším počtom obyvateľov vedia Príkra. Nachádza sa v Prešovskom kraji a Šarišskom regióne. Leží pri hraniciach s Poľskom a patrí pod okres Svidník. V obci sa nachádza gréckokatolícky drevený Chrám svätého Michala archanjela a postavili ho v roku 1777 ako trojdielnu zrubovú stavbu, ktorú môžu zanietenci histórie navštíviť aj dnes. Podľa dostupných informácií v nej žije 7 obyvateľov.

Šarbov – 12 obyvateľov

O niečo viac obyvateľov má Šarbov. Ten sa nachádza taktiež v Prešovskom kraji a okrese Svidník. Obec je súčasťou Laboreckej vrchoviny a Východných Karpát. V obci v súčasnosti podľa štatistických údajov žije 12 obyvateľov. Ako uvádza Wikipedia, obec kedysi patrila panstvu Makovica. Založili ju poddaní, ktorí patrili feudálom z Makovice v rokoch 1598 až 1618. V prvej písomnej zmienke z roku 1618 sa obec spomína ako Sarbowa. V 18. storočí z Makovického panstva tu mali svoje majetky a lesnícky revír členovia rodiny Aspremon­tovcov, koncom 19. storočia tieto majetky zdedili Széchényiovci.

Ondavka – 15 obyvateľov

Tretia priečka spomedzi dedín s najmenším počtom obyvateľov patrí Ondavke. Obec leží v okrese Bardejov, v Prešovskom kraji, na severe Nízkych Beskýd. Podľa štatistiky ju v súčasnosti tvorí 15 obyvateľov. Nadšenci histórie si na potulkách môžu pozrieť Katolícky kostol Panny Márie Ochrankyne z roku 1881.

Havranec – 15 obyvateľov

Rovnaký počet 15 obyvateľov má i Havranec. Obec, ktorá patrí pod okres Svidník je súčasťou severnej časti Nízkych Beskýd. Podľa Wikipedie na územie obce zasahujú Východné Karpaty a dokonca tam vyviera minerálny prameň. Občania sa môžu popýšiť erbom obce, ktorý tvoria strieborné skaly s pažiťou a dvoma striebornými sekerami na zlatých skrížených poriskách.

View this post on Instagram

#jesen #listy #ceresna #ondavka

A post shared by Igor Bilak (@bilakigi) on

Belejovce – 17 obyvateľov

O dvoch ľudí v dedine viac ako predchádzajúce obce majú Belejovce. Aj oni patria do okresu Svidník a sú súčasťou Šarišského regiónu. Územím preteká Jedľovský potok. Obec má v súčasnosti 17 obyvateľov. I Belejovčania majú svoj erb. V modrom štíte na zelenej pažiti nad vyrastajúcim zeleným trsom trávy stojí strieborný býk v zlatej zbroji.

Poproč – 24 obyvateľov

Poproč sa môže pochváliť vyšším počtom občanov. Na území obce podľa zverejnených štatistík žije 24 ľudí. Nachádza sa v Banskobystrickom kraji, okres Rimavská Sobota. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1413.

View this post on Instagram

konecne

A post shared by Dominika Radevská (@domcidep) on

Oľšinkov – 25 obyvateľov

Oľšinkov má v súčasnosti 25 obyvateľov. Táto obec leží v Prešovskom kraji na východe Slovenska. Patrí pod okres Medzilaborce. Nájdete ju na slovensko – poľskom pohraničí.

View this post on Instagram

#sunset #olsinkov #snow #wintertime

A post shared by Martin Mate (@mejty) on

Bystrá – 25 obyvateľov

Rovnaký počet obyvateľov 25 si uvádza aj obec Bystrá. Tá sa nachádza v okrese Stropkov na východnom Slovensku v Prešovskom kraji.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1405.

Dobroslava – 26 obyvateľov

Názov ako z menného kalendára má obec Dobroslava. I ona sa nachádza v okrese Svidník a je súčasťou Šarišského regiónu. Leží v údolí Dobroslavského potoka. Nachádza sa v nej zaujímavá stavba – Gréckokatolícky chrám sv. Paraskevy. Pôvodne bol vybudovaný v roku 1705, neskôr ho zreštaurovali. V obci žije 26 obyvateľov.

Krokava – 27 obyvateľov

Krokava sa nachádza v Banskobystrickom kraji. Patrí pod okres Rimavská Sobota a tečie ňou rieka Krokava. Ak do obce zavítate, iste neobíďte historickú pamiatku. Je ňou stavba z dreva – Ľudová zvonica. Má štvorcový pôdorys a pochádza z 90. rokov 18. storočia. V obci podľa štatistických údajov žije 27 obyvateľov.

Foto: ilustračné

View this post on Instagram

#rainy morning #dnescestujem #krokava

A post shared by Kryštálový Cukor (@cukor.stalemalo) on

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín