ELA Technológie Magazín Cestovanie

TOP 5 výhľadov na krajinu: Rozhliadni sa po okolí a nájdi ich vďaka tejto NOVINKE!

Rozhliadnite sa po svojom okolí. A to doslova! Slovensko má množstvo vyhliadkových veží a rozhľadní, z ktorých máte krajinu ako na dlani.

Ilustračný obrázok k článku TOP 5 výhľadov na krajinu: Rozhliadni sa po okolí a nájdi ich vďaka tejto NOVINKE!
11
Galéria
Zdroj: TASR

Aj vás už sedenie doma v čase pandémie pomaly ubíja a ste vďační za každú minútu strávenú vonku? Ak už neviete „kudy kam“, máme pre vás skvelý tip.

Aj keď momentálne platí zákaz vychádzania, do prírody s istými obmedzeniami stále ísť môžeme. Ak patríte k tým, ktorí doslova hľadajú únik na čerstvý vzduch či potrebujú „vyvenčiť“ deti a už neviete, kam s nimi, máme pre vás skvelý tip. Aj sa budú hýbať, aj sa niečo nové naučia. Čo tak zažiť trochu gýču s vetrom vo vlasoch?

Rozhliadnite sa

Rozhliadnite sa po svojom okolí. A to doslova! Slovensko má množstvo vyhliadkových veží a rozhľadní, z ktorých máte krajinu ako na dlani. Napríklad o tých NAJ v Nitrianskom kraji sme nedávno písali v tomto článku.

Ako nájsť tie vo vašom okolí? Stačí vám na to jednoduchá a aj poučná aplikácia Rozhliadni sa.

Jej tvorcovia ju dávajú zadarmo a dokonca bez akýchkoľvek reklám. Snáď im toto nastavenie bez podhadzovania neželanej reklamy dlho vydrží. Zatiaľ však môžete využívať Rozhliadni sa pohodlne bez obmedzení. Aplikácia Rozhliadni sa je dostupná pre zariadenia s operačnými systémami Android aj iOS. Viac o aplikácii sa dozviete aj TU.

Rýchla pomôcka

A v čom je aplikácia praktická? Každý, kto sa rozhodne ísť do prírody na výstup, ocení informácie o jeho náročnosti. A tak sme chceli zistiť: koľko bude trvať, aké nás čaká prevýšenie, kde sa nachádza počiatočný bod trasy, kde je možné zaparkovať, ale aj informácie o najbližšej zastávke hromadnej dopravy.

Na uvedené miesta vás aplikácia nasmeruje pomocou navigácie, ktorú viete použiť aj ako pomocníka pre navigáciu priamo v teréne. V aplikácií sú totiž vyznačené turistické trasy a vždy zobrazuje vašu aktuálnu polohu.

Viete si zobraziť najbližšie rozhľadne vo vašom okolí, vyhľadať rozhľadne podľa názvu, obce či mesta, prípadne si ich všetky naraz pozrieť na prehľadnej mape. O každej rozhliadni v nej nájdete základné informácie.

„V budúcnosti sa chystáme okrem rozhľadní do aplikácie pridať aj iné turisticky atraktívne miesta ako sú hrady, zámky, jaskyne a ďalšie zaujímavé miesta. Do vývoja chceme zapojiť aj používateľov aplikácie, ktorí môžu posielať svoje tipy na rôzne miesta či rozhľadne priamo cez aplikáciu alebo webstránku rozhliadnisa.sk,“ povedal jeden z vývojárov Juraj Muráň.

Hľadáte inšpiráciu? Pozrite si čarokrásne lákadlá niektorých slovenských rozhľadní a vyhliadkových veží v galérii.

Článok pokračuje pod galériou.

Vyhliadkové veže na Slovensku
11
Galéria
Zdroj: TASR

TOP 5 lákadiel

Terchovské srdce

Vyhliadka Terchovské srdce. Nie je to tak dávno, čo sa v rázovitej slovenskej dedine, rodisku Juraja Jánošíka objavila zaujímavá rozhľadňa. Postavili ju v roku 2015. V 30-metrovej stavbe nájdete 3 terasy, z ktorých je výhľad najmä na Terchovú a okolité vrcholy Malej Fatry. Dobre viditeľná je aj zo štýlových terchovských dreveníc.

Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Háj v Novej Bani

Rozhľadňa Háj v Novej Bani patrí medzi najkrajšie vyhliadkové veže. Stojí v nadmorskej výške 625 m. Objekt má tri poschodia. Každé z nich vám poskytne zaujímavé pohľady na okolité prostredie. Najvyššie poschodie je vo výške 12 m a ak sa rozhliadnete, uvidíte Novobanskú kotlinu aj hrebeň Pohronského Inovca.

Zdroj: TASR

Čajka Bojnice

Nad mestom Bojnice vybudovali vyhliadkový chodník s prevýšením asi 30 metrov. Nachádza sa v nadmorskej výške 502 m a pre verejnosť bola sprístupnená v roku 2018. Ak vystúpite až na vrchol, naskytne sa vám parádny pohľad na okolie. Jeho súčasťou bude i výhľad na Bojnický zámok. Zaujímavosťou je, že z vrcholu veže nadol sa môžete spustiť toboganom.

Zdroj: TASR

Chodník korunami stromov Bachledka

Chodník korunami stromov v Bachledovej doline otvorili koncom septembra 2017. Nachádza sa neďaleko obce Ždiar v okrese Poprad. Trasa chodníka meria 600 metrov, pričom na jeho konci prídete k spodnej časti veže. Po výstupe na vežu užijete výhľad z 32 metrov vysokej rozhľadne. Chodník korunami stromov sa nachádza v nadmorskej výške 1145 metrov.

Zdroj: TASR

Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle

Konečne môžu Bratislavčania vyliezť na rozhľadňu, ktorá pripomína modlivku a pokochať sa nádhernými výhľadmi ďaleko za hranice. Unikátna vyhliadková veža stojí na hranici dvoch mestských častí – Dúbravky a Devínskej Novej Vsi. Má spolu 6 plošín, pričom z troch sa návštevníkom ponúkajú úchvatné výhľady na Alpy či Viedeň, v prípade dobrého počasia až na Zobor v Nitre. Dovidieť, samozrejme, aj Devínsku Novú Ves, hrad Devín či zámok Schloss Hof, ktorý sa nachádza kúsok za Cyklomostom slobody.

Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: Dnes24.sk

Súvisiace články

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM