Správy Technológie

TOTO ľudstvo ešte nevidelo: Teleskop zachytil najhlbší obraz ďalekého VESMÍRU

Prvý farebný záber teleskopu, ktorý na tlačovej konferencii v Bielom dome odhalil americký prezident Joe Biden, zachytáva tisícky vesmírnych galaxií.

Ilustračný obrázok k článku TOTO ľudstvo ešte nevidelo: Teleskop zachytil najhlbší obraz ďalekého VESMÍRU
5
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Prvý záber zhotovený vesmírnym teleskopom Jamesa Webba zachytáva „najhlbší a najostrejší obraz“ ranného vesmíru spred vyše 13 miliárd rokov, uviedol v pondelok americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). TASR správu prevzala od agentúr AFP a AP, ktoré o tom informovali v noci na utorok.

Hlboké pole

Prvý farebný záber teleskopu, ktorý na tlačovej konferencii v Bielom dome odhalil americký prezident Joe Biden, zachytáva tisícky vesmírnych galaxií. „Tento teleskop je jedným z najväčších technických úspechov ľudstva,“ vyhlásil Biden na tlačovej konferencii.

Tento záber známy ako „hlboké pole“ zachytáva množstvo hviezd, pričom v jeho popredí sa nachádzajú obrovské galaxie a z pozadia na niektorých miestach presvitajú i sotva badateľné a veľmi vzdialené galaxie.

V popredí záberu sa nachádza zhluk galaxií označovaný ako SMACS 0723, ktorý funguje ako „gravitačná šošovka“ skresľujúca priestor, vďaka čomu je možné zosilniť svetlo prichádzajúce zo vzdialenejších galaxií nachádzajúcich sa za týmto zhlukom, vysvetľuje Reuters.

Najvzdialenejší pohľad

Ide o najvzdialenejší pohľad do vesmíru z hľadiska vzdialenosti i času, keďže zachytáva obdobie krátko po vzniku vesmíru a zároveň i jeho okraj, uvádza AP. „Ide o najstaršie zdokumentované svetlo v dejinách vesmíru spred vyše 13 miliárd rokov,“ uviedol Biden počas odhalenia.

Toto svetlo je tak len o 800 miliónov rokov mladšie ako tzv. veľký tresk – teoretický bod výbuchu, po ktorom pred približne 13,8 miliardami rokov prišlo k vzniku vesmíru. „Je to nové okno do histórie nášho vesmíru a dnes môžeme zahliadnuť prvé svetlo, ktoré cez toto okno svieti,“ dodal Biden.

NASA zverejní v utorok aj ďalšie štyri zábery zhotovené teleskopom Jamesa Webba, medzi ktorými bude napríklad fotografia plynného obra nachádzajúceho sa mimo našej slnečnej sústavy alebo hmloviny, v ktorej hviezdy vznikajú i zanikajú.

Teleskop Jamesa Webba bol vypustený do vesmíru vlani v decembri. Ide o najväčší a najsilnejší vesmírny teleskop, aký bol kedy do vesmíru vypustený a bol navrhnutý tak, aby cez kozmos nahliadol až na samý začiatok známeho vesmíru, píše Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

Farebný záber teleskopu - hlboký vesmír
5
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM