han Zo Slovenska

TOTO sú nové policajné autá: Hamran vysvetlil, prečo sú v žlto-modrých farbách! FOTO

Polícia dostane 705 nových nízkoemisných vozidiel. Pôjde o elektromobily a plug-in hybridy. Ministerstvo vnútra (MV) SR financuje nákup v predpokladanej hodnote 38 miliónov eur z plánu obnovy.

Ilustračný obrázok k článku TOTO sú nové policajné autá: Hamran vysvetlil, prečo sú v žlto-modrých farbách! FOTO
4
Galéria

Vozidlá už budú mať nový žlto-modrý dizajn. Na nabíjanie elektrických áut vznikne pre potreby polície 130 nabíjacích miest s vyše 400 nabíjačkami.

V pondelok o tom informovali štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty a policajný prezident Štefan Hamran.

Modrá a žltá farba

„Vozový park polície je v katastrofálnom stave, bohužiaľ, bol dlhé roky zanedbávaný. Máme takmer 5000 vozidiel a 55 percent z nich má najazdených viac ako 150.000 kilome­trov,“ uviedol Hamran.

Nové žlto-modré prevedenie považuje za výrazný posun. Poukázal na lepšiu viditeľnosť, a tým aj väčšiu bezpečnosť vozidiel. Všetky „polepené“ autá majú smerovať na základné útvary.

"Takéto farby používajú polície po celej Európe. Žltá farba preto, že má špeciálne fyzikálne vlastnosti a má vysokú viditeľnosť. Kombinácia týchto farieb je považovaná za farbu polície po celom svete,“ uviedol Hamran.

Staré autá sa vzhľadom na vysoké náklady i svoju opotrebovanosť prelepovať nebudú.

Ďalšie slová

Šéf polície zároveň vyzdvihol, že medzi obstarávanými vozidlami sú aj autá typu SUV, ktoré majú podľa neho výhody pre priebeh služby najmä na základných útvaroch. Ide napríklad o vyššiu kabínu, lepšiu viditeľnosť na cestách aj v noci, väčšiu kapacitu batožinového priestoru či schopnosť zvládnuť horší terén.

Elektrická infraštruktúra pre nabíjacie stanice je podľa Opartyho aktuálne pripravená na 85 percent. Verejné obstarávanie na samotné nabíjacie stanice je vo vyhodnocovacej fá­ze.

A čo nabíjačky

„Celkovo pôjde o 130 prípojných bodov v rámci celej SR a viac ako 400 nabíjacích staníc,“ priblížil. Nabíjačky pre elektroautá budú hradené z plánu obnovy, predpokladané náklady sú 2,2 milióna eur.

Prvé autá by mali prichádzať v priebehu budúceho roka. Rezort vnútra rokuje s ministerstvom financií aj o ďalšej obnove svojho vozového parku zo štátneho rozpočtu. Podľa štátneho tajomníka sú rokovania vo finálnej fáze.

Hamran tvrdí, že v prípade dohody by sa v priebehu piatich rokov mohli obnoviť všetky „maľované“ autá polície.

Ďalšie aktuálne témy

FOTO: Policajti dostanú nové tátoše, takto budú vyzerať
4
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM