Zo Slovenska

Trináste dôchodky budú, ALE! Nebude platiť rovnaký meter na každého

Každý dôchodca, aj ten s vyššími dôchodkami, by mal dostať 13. dôchodok aspoň symbolicky.

Ilustračný obrázok k článku Trináste dôchodky budú, ALE! Nebude platiť rovnaký meter na každého
Zdroj: TASR/Svätopluk Písecký

Rezort práce v stredu predloží do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o 13. dôchodku. Ide tak meniť zákon, ktorý ešte prijala bývalá vláda.

Už tento rok

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) povedal, že dôchodcovia dostanú viac ako dvojnásobok toho, na čo boli zvyknutí. Trinásty dôchodok majú dostať seniori v tomto roku, na tom sa nič nemení.

„Zákon o 13. dôchodku je pripravený takým spôsobom, že dáva dôchodcom viac ako dvojnásobok toho, na čo boli kedykoľvek zvyknutí k štandardnému dôchodku dostať,“ vyhlásil v stredu počas predstavovania vládneho sociálneho balíčka Krajniak. Dôchodcovia v minulosti dostávali vianočný príspevok koncom roka, bývalá vláda však schválila 13. dôchodok, ktorý ho mal už v tomto roku nahradiť. Výška 13. dôchodku mala byť pre jednotlivých poberateľov vo výške súčasných priemerných jednotlivých dôchodkov.

Kto dostane najviac?

Ministerstvo práce ale pripravilo zmeny. „Vynaložíme na 13. dôchodok o 154,9 milióna eur navyše, ale nebudeme ho vyplácať každému rovnako. Najviac chceme pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú,“ vysvetlil Krajniak. Každý dôchodca, aj ten s vyššími dôchodkami, dostane podľa ministra aspoň symbolicky 13. dôchodok. „Urobili sme to ale tak, aby tí s najmenšími dôchodkami dostali najviac,“ podotkol Krajniak.

Po novom senior s dôchodkom do 214,82 eura má dostať 13. dôchodok v sume 300 eur, pričom si oproti vianočnému príspevku z minulosti polepší o 100 eur. Senior s dôchodkom 300 eur dostane 13. dôchodok vo výške 269,34 eura, senior so 400-eurovým dôchodkom dostane 233,34 eura, senior s 500-eurovým dôchodkom dostane 197,34 eura, pričom tento dôchodca by v minulosti dostal vianočný príspevok vo výške 71,86 eura.

„My sme tu 10 rokov počúvali sľuby o tom, ako niekto 13. dôchodok urobí, ale my na rozdiel od tých dvoch pánov z minulosti, ho realizujeme. Dôchodcom navyše pomáhame tým, že rušíme aj doplatky za lieky, ale aj poplatky za miestnu hromadnú dopravu a autobusy,“ dodal Krajniak s tým, že vláda tak pomáha aj tým dôchodcom, ktorí doteraz nemohli využívať vlaky zadarmo.

Ukrivdené ženy

Pri ústavnom zastropovaní dôchodkového veku by sa mala odstrániť krivda, ktorá vznikla ženám ročníkov 1957 až 1963. Národná rada (NR) SR v stredu posunula do druhého čítania návrh zákona, ktorý predložila poslankyňa Sme rodina Petra Krištúfková.

Podľa nej nebolo ženám týchto ročníkov do dôchodku spravodlivo odpočítané obdobie pol roka na základe ústavného princípu za každé jedno vychované dieťa. Účinnosť novely zákona navrhuje od 1. novembra.

Určovanie dôchodkového veku v súvislosti so zastropovaním dôchodkového veku sa do praxe zaviedlo prostredníctvom novely zákona o sociálnom poistení. Krištúfkovej návrh zákona sa má dotknúť vyše 110-tisíc žien. „Touto problematikou sa zaoberám od júla 2019, keď pán poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD) počas rokovania parlamentného sociálneho výboru predložil fixnú tabuľku, ktorá nezohľadňovala ústavný princíp,“ spresnila Krištúfková.

Zníženie dôchodkového veku

Zníženie dôchodkového veku vybraným ročníkom poistencov, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa, má negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy. Súvisí to s dlhšou výplatnou fázou dôchodku v porovnaní so súčasným právnym stavom. Celkový negatívny vplyv tohto návrhu zákona sa podľa predloženého materiálu odhaduje v rokoch 2020 až 2025 na úrovni približne 130 miliónov eur ročne.

Krištúfková tvrdí, že ako opozičná poslankyňa tento návrh predkladala opakovane, ale nikdy nezískal dostatočnú podporu. „V decembri 2019 som spolu so zástupkyňami dotknutých žien tento návrh predložila aj na Ústavný súd SR,“ upozornila s tým, že v tom čase sa jej podarilo vyzbierať vyše 37 hlasov naprieč celou opozíciou.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM