Zo zahraničia

Tvrdá ZMENA pravidiel: Do Česka sa dostanete len na PCR test, a to aj očkovaní!

Pred vstupom do Českej republiky bude potrebný PCR test odkiaľkoľvek a pre všetkých. Platiť to bude od tohto dátumu.

Ilustračný obrázok k článku Tvrdá ZMENA pravidiel: Do Česka sa dostanete len na PCR test, a to aj očkovaní!
Zdroj: TASR/AP

Od pondelka 27. decembra sa zmenia pravidlá pre vstup do Česka. Pred príchodom budú povinné PCR testy odkiaľkoľvek. Dôvodom je snaha českého ministerstva zdravotníctva obmedziť cesty za účelom osláv Nového roka. Opatrenie má predísť šíreniu nového koronavírusového variantu omikron, uviedol vo štvrtok portál Novinky.cz.

Aj očkovaní

„Nové podmienky sa týkajú rozšírenia povinnosti disponovať PCR testom pred vstupom na územie Českej republiky, a to aj pre očkované osoby a osoby po prekonanom ochorení COVID-19, a to zo všetkých krajín bez ohľadu na mieru rizika nákazy," povedal hovorca ministerstva Ondřej Jakob.

Nezaočkovaní budú mať povinnosť absolvovať ďalší PCR test po príchode medzi piatym a siedmym dňom.

Českí občania a ľudia s dlhodobým povolením na pobyt, ktorí sú zaočkovaní alebo ochorenie prekonali, budú musieť predvstupový PCR test absolvovať od 3. januára. U nezaočkovaných osôb platia nové pravidlá týkajúce sa predvstupového testu z krajín s nízkym a stredným rizikom nákazy tiež od 3. januára.

Mohlo by vás zaujímať

Neprimerané obmedzenie

Súdy však už v minulosti podobné opatrenia predchádzajúcej vlády zamietli. Napríklad Mestský súd v Prahe označil v septembri povinný test za neprimerané obmedzenie práva na slobodný vstup na územie Českej republiky, ktoré zaručuje každému občanovi Listina základných práv a slobôd.

„Povinnosť disponovať predvstupovým testom pri príchode z krajín s vysokým a veľmi vysokým rizikom nákazy platí ako doposiaľ. Nové je to, že už od 27. decembra platí povinnosť absolvovať ďalší PCR test po príchode na územie Českej republiky, a to medzi piatym až siedmym dňom," oznámilo podľa portálu Novinky.cz ministerstvo.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Viac správ zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM