han Zo Slovenska

ÚČINKUJÚ vakcíny proti koronavírusu? Úrad verejného zdravotníctva má najnovšie čísla!

Očkovať sa alebo nie? Túto otázku si kladú mnohí Slováci predtým, či sa nahlásia na jednu z vakcín na COVID-19. Odborníci prišli s najnovšími informáciami.

Ilustračný obrázok k článku ÚČINKUJÚ vakcíny proti koronavírusu? Úrad verejného zdravotníctva má najnovšie čísla!
Zdroj: unsplash.com

Do 22. apríla zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR 6 141 prípadov pozitivity na nový koronavírus u zaočkovaných osôb. Po zaočkovaní sa tak nakazilo menej ako 0,5 percenta ľudí.

Po prvej dávke vakcíny išlo o 4 647 prípadov pozitivity po očkovaní, čo je 0,47 percenta zo všetkých 987 555 zaočko­vaných osôb. „Po druhej dávke vakcíny bez ohľadu na čas, ktorý uplynul po jej podaní, sme zaznamenali celkom 1494 prípadov pozitivity, čiže 0,4 percenta z 382.953 zaoč­kovaných druhou dávkou,“ spresnil ÚVZ.

Druhá dávka poskytne komplexnú ochranu očkovanej osobe 14 dní po jej podaní. „Po viac ako 14 dňoch po druhej dávke očkovania sme zaznamenali 609 prípadov, čo predstavuje 0,16 percenta zo zaočkovaných druhou dávkou,“ dodal ÚVZ.

ÚVZ pripomína, že žiadna očkovacia látka nemá stopercentnú schopnosť vyvolať u očkovaného tvorbu protilátok. Tvorba ochranných protilátok po očkovaní závisí aj od imunitného systému očkovanej osoby a u malého percenta ľudí nemusí postačovať reakcia vyvolaná vakcínou.

Udalosti na Slovensku

Ako to funguje?

„Vo všeobecnosti tiež nemožno vylúčiť, že k infekcii SARS-CoV-2 u zaočkovaných došlo krátko pred podaním vakcíny, respektíve ešte pred vytvorením dostatočných hladín ochranných protilátok v tele,“ vysvetlil ÚVZ na svojom webe. Očkovanie proti ochoreniu COVID–19 tak stále predstavuje bezpečnú a účinnú ochranu.

FOTO: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Niečo viac z tém, ktoré hýbu Slovenskom

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM