Správy Zo Slovenska

UČITELIA mieria k parlamentu: Protestujú za lepšie podmienky a vyššie PLATY + FOTO, VIDEO

Na transparentoch bolo vidieť nápisy ako Zo sľubov sa nenajeme, Stop ďalšiemu poklesu reálnej mzdy či Investície do vzdelania, budúcnosť spoločnosti.

Ilustračný obrázok k článku UČITELIA mieria k parlamentu: Protestujú za lepšie podmienky a vyššie PLATY + FOTO, VIDEO
16
Galéria

AKTUALIZÁCIA o 16.10 hod.: Trojpercentné zvýšenie platov zamestnancov škôl od 1. júla je finančne kryté. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) to uviedol po stredajšom rokovaní vlády. O ďalšom zvýšení sa podľa jeho slov rokuje.

Práve otázky finančného krytia a zabezpečenia trojpercentného zvýšenia vyplývajúceho z kolektívnej zmluvy boli podľa jeho slov dôvodom prerušenia rokovania vlády a vysvetlenia situácie.

Bolo potvrdené, že ministerstvo financií tieto prostriedky poskytne, všetko je už podľa mojich informácií v procese medzi ministerstvami, a tak môžeme povedať, že trojpercentné zvýšenie je zabezpečené a budeme ho od júla poskytovať,“ uistil Gröhling.

Protest učiteľov

Lepšie podmienky v školstve, ale aj vyššie platy žiadajú tisícky pracovníkov školstva na stredajšom protestnom zhromaždení v Bratislave.

Protestujúci oblečení v žltých farbách na čele s vedením Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku považujú valorizáciu platov v roku 2021 o nula percent a od 1. júla o tri percentá za absolútne nedostatočnú. Chcú, aby ich platy vzrástli namiesto troch percent o desať.

Podľa predsedu školských odborárov Pavla Ondeka cieľom je upozorniť vládu SR a poslancov Národnej rady SR, aby sa konečne začali školstvom zaoberať.

Každý jeden politik hovorí, že školstvo mu nie je ľahostajné, chcú mu pomôcť, ale doteraz sme to vôbec nepocítili,“ vyhlásil predseda školských odborárov.

Ondek by bol rád, keby boli platy zamestnancov v školstve od júla o desať percent vyššie. Poznamenal, že politici majú ešte dosť času na to, aby o tom rozhodli. Všetko však podľa neho závisí od ministra financií.

Pokiaľ budeme teraz neúspešní, je možné, že štrajky budú aj v septembri. Máme pripravený scenár, s ktorým sme ešte nevyšli von,“ uviedol Ondek.

Zdražovanie

Poukazujú na to, že po viac ako dvoch rokoch boja s pandémiou a zvýšenými nárokmi na zabezpečenie kvalitného a bezpečného výchovno-vzdelávacieho procesu teraz zamestnanci školstva čelia ďalším výzvam.

Tie sú spôsobené vojnou na Ukrajine. Školskí odborári, ale aj protestujúci poukázali na zvýšenie cien energií a zdražovanie potravín. Tvrdia, že životná úroveň obyvateľov Slovenska, vrátane zamestnancov školstva, klesá a všetkým školám a školským zariadeniam hrozí finančný kolaps. „Je dôležité, aby sa výchova a vzdelávanie vykonávali v priestoroch, ktoré sú oveľa lepšie,“ povedal Ondek.

Dav, ktorí tvorili nielen učitelia regionálneho školstva, ale aj odborní či nepedagogickí zamestnanci, vedci, výskumníci či vysokoškolskí učitelia z celého Slovenska, sa presunie z bratislavského Námestia SNP pred Národnú radu SR.

Na transparentoch bolo vidieť nápisy ako Zo sľubov sa nenajeme, Stop ďalšiemu poklesu reálnej mzdy či Investície do vzdelania, budúcnosť spoločnosti.

Učitelia z celej krajiny

Protestujúci prišli do hlavného mesta z celého Slovenska. Jednou z nich je aj učiteľka Gabriela zo základnej školy s materskou školou v Beniciach, ktorá pracuje v školstve 39 rokov. Ako hovorí, učitelia v ich škole nechýbajú. „Kvalitné školstvo potrebuje aj dôstojné platy,“ vyhlásila.

Pedagogička Petra zo základnej školy v Rajci povedala, že v školstve ju drží najmä to, že môže pracovať s deťmi. „Prišiel som podporiť učiteľov, ale aj seba. Ten, kto sa teraz rozhodne ísť študovať učiteľstvo, tak musí byť človek odhodlaný, pretože za ten plat sa to nedá robiť,“ povedal Štefan zo základnej školy v Mútnom, ktorý pracuje ako školský digitálny koordinátor.

Skrátené vyučovanie

Viaceré školy vyhlásili na stredu riaditeľské voľno. Niektoré školy v okolí Bratislavy vyučovanie skracovali alebo zrušili popoludňajšie školské kluby detí, aby sa mohli zamestnanci škôl protestného zhromaždenia zúčastniť. Mnoho zamestnancov škôl, ktorí sa protestu v hlavnom meste nemohli zúčastniť osobne, si počas stredy obliekli do práce niečo žlté, prípadne si pripli žltú stužku na znak solidarity s protestujúcimi.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Stalo sa na Slovensku

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM