Správy Zo Slovenska

Zarábate cez Airbnb, Uber či Booking? Štát bude mať PREHĽAD o vašich príjmoch

Prevádzkovatelia digitálnych platforiem majú od začiatku budúceho roka poskytovať štátu informácie o predávajúcich.

Ilustračný obrázok k článku Zarábate cez Airbnb, Uber či Booking? Štát bude mať PREHĽAD o vašich príjmoch
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Tieto údaje sa budú zdieľať s ostatnými štátmi EÚ. Počíta s tým novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní, ktorú v stredu schválila Národná rada (NR) SR. Úprava vychádza zo smernice Rady EÚ z marca minulého roka.

Daňová transparentnosť

„Cieľom predkladaného návrhu zákona je zvýšenie daňovej transparentnosti a zlepšenie fungovania existujúcich nástrojov administratívnej spolupráce,“ uviedol rezort financií v dôvodovej správe.

Zámerom smernice podľa rezortu nie je pokryť iba cezhraničné využívanie platforiem, ale získať informácie aj o domácich predávajúcich cez domáce platformy.

Na zabezpečenie automatickej výmeny informácií sa zavedie povinnosť pre prevádzkovateľov platforiem zbierať a poskytovať príslušnému orgánu Slovenskej republiky informácie o predávajúcich, ktorí aktívne predávajú tovary a poskytujú služby prostredníctvom platforiem.

Nielen v EÚ

Ide o platformy ponúkajúce predaj tovaru, prenájom dopravných prostriedkov a nehnuteľného majetku, ako aj poskytovanie rôznych služieb, napríklad ubytovacích, dopravných či stravovacích.

Vymedzené pravidlá platia nielen v rámci EÚ, ale obdobné pravidlá boli podľa ministerstva financií schválené aj na úrovni Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Novela zákona obsahuje aj spresnenia týkajúce sa existujúcich ustanovení smernice vo veci výmeny informácií na žiadosť, skupinových žiadostí, ako aj zavedenie inštitútu spoločných kontrol.

Ilustračné foto

Neprehliadnite aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM