Správy Zo Slovenska

Zásahový tím pre medveďa hnedého naberá posily: Ide najmä o ozbrojených poľovníkov

Zásahový tím bude v spolupráci s externými spolupracovníkmi monitorovať problémové medvede, ktoré stratili plachosť, pohybujú sa v blízkosti ľudských sídel a predstavujú riziko.

Ilustračný obrázok k článku Zásahový tím pre medveďa hnedého naberá posily: Ide najmä o ozbrojených poľovníkov
Zdroj: pixabay.com

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR posilní 11 externých spolupracovníkov. Pôjde najmä o regionálnych znalcov z radov poľovníkov, ktorí majú oprávnenie nosiť pri sebe zbraň. V stredu o tom na tlačovej konferencii informoval generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska.

Kritické Podpoľanie

Zásahový tím pre medveďa hnedého má v súčasnosti sedem stálych zamestnancov ŠOP SR, ktorých pôsobenie je rozdelené do severného a južného okruhu. Tím posilní ďalších 11 externých spolupracovníkov, najmä z radov poľovníkov. Šesť z nich bude pôsobiť v rámci južného okruhu a riešiť budú i problematické medvede v regióne Podpoľania.

„V Podpoľaní nám nepomôžu klasické narkotizačné zbrane, pretože tie medvede sú plachšie a nepriblížime sa k nim na krátku vzdialenosť. Orientačne odhadujeme, že v Podpoľaní je približne desať jedincov, ktoré sú zrelé na to, aby boli odstránené z populácie. Je to ale len odhad, vyžaduje to ešte konzultáciu s miestnymi znalcami,“ priblížil Karaska.

Môžu strieľať

Zásahový tím bude v spolupráci s externými spolupracovníkmi monitorovať problémové medvede, ktoré stratili plachosť, pohybujú sa v blízkosti ľudských sídel a predstavujú potenciálne riziko. „Ak zásahový tím v spolupráci s externými spolupracovníkmi identifikuje problémového medveďa, následne bude možné realizovať odstrel,“ dodala riaditeľka sekcie ochrany prírody a krajiny ŠOP SR Marta Mútňanová.

Ako na tlačovej konferencii uviedol generálny riaditeľ ŠOP SR, posledné sčítanie populácie medveďov uvádza na území Slovenska približne 1200 jedincov. Výsledky z monitoringu, ktorý sa vykonával v uplynulých rokoch, očakávajú ochranári na jeseň. Rapídny nárast populácie však neočakávajú a za problémovým správaním medveďov vidia najmä zmeny v ich správaní.

Zmeny v správaní

Zmeny v správaní medveďov sú podľa ŠOP dôsledkom prikrmovanie zveri, jednoduchého prístupu ku komunálnemu odpadu či pestovania kukurice aj v chladnejších regiónoch Slovenska. Riešenie problematiky medveďa hnedého si podľa generálneho riaditeľa ŠOP SR vyžaduje medzirezortnú spoluprácu, ale i pochopenie verejnosti.

„Všetko závisí od toho, ako účinne dokážeme plošne eliminovať príčiny zmeny správania medveďov a ako intenzívne dokážeme eliminovať nenapraviteľné jedince,“ dodal Karaska.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM