Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ultras fanúšikovia protestovali pred úradom vlády: Policajti použili aj slzný plyn

Protestujúci volajú po demisii premiéra Igora Matoviča. Demonštráciu sprevádzali problémy, vyžiadali si aj zranených.

Aktualizované Barbara Dallosová Správy Zo Slovenska
Aktualizované Barbara Dallosová Správy Zo Slovenska

Ultras fanúšikovia protestovali pred úradom vlády: Policajti použili aj slzný plyn

Protestujúci volajú po demisii premiéra Igora Matoviča. Demonštráciu sprevádzali problémy, vyžiadali si aj zranených.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ultras fanúšikovia protestovali v sobotu pred Úradom vlády SR. Žiadali odstúpenie premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Nesúhlasia ani s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu. Zišlo sa ich niekoľko stoviek. Zasiahla proti nim polícia.

Vodné delá

Počas zhromaždenia protestujúci hádzali za bránu úradu vlády zapálené svetlice. Na adresu premiéra vykrikovali vulgarizmy a kopali do brány.

Polícia následne proti fanúšikom vytvorila koridor pred bránou a múrmi úradu. Voči niektorým demonštrantom použila aj slzný plyn.

Podľa portálu aktuality.sk začali niektorí demonštranti hádzať pivá, dymovnice a odpaľovať delobuchy, polícia tak musela pritvrdiť.

„Na nádvorie úradu prišli policajti z Lynx komanda. Na demonštrantov použili slzný plyn. Po hádzaní kameňov a dlažobných kociek použili policajti aj vodné delo,“ uvádza portál.

Policajti v súvislosti so sobotným zhromaždením fanúšikov v hlavnom meste pripravili bezpečnostné opatrenia. S občanmi na zhromaždení komunikujú policajti Antikonfliktného tímu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.

V akcii aj záchranári

Počas protestu zasahovali aj záchranári, tí ošetrili dve osoby, muža a ženu. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

„Ženu údajne zasiahla letiaca dlažobná kocka do hlavy, muž mal otvorenú tržnú ranu na ruke,“ priblížila Krčová. Záchranári ich po ošetrení previezli do nemocnice. Počas prevozu boli pri vedomí a v stabilizova­nom stave.

Podnapití demoštranti

Polícia na mieste zadržala niekoľko osôb. Viac informácií poskytne, keď to situácia dovolí. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

„Dnešné neohlásené zhromaždenie sa v priebehu pár minút zmenilo na zhluk agresívnych ultrapravicových radikálov v niektorých prípadoch i pod vplyvom alkoholu,“ priblížilo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave na sociálnej sieti. Ako dodalo, zúčastnené osoby aj napriek opakovaným výzvam polície použili zápalnú pyrotechniku, ktorou sa navzájom zranili, keď jeden z prítomných ju vhodil medzi zhromaždených.

Niekoľko zadržaných

Obyvatelia centra Bratislavy a náhodní okoloidúci sa obrátili so žiadosťou o pomoc na policajný zbor. „Viaceré protiprávne konania zúčastnených osôb prerušila poriadková jednotka, ktorá vytvorila kordón na prehradenie priestoru. Keďže útočníci od tohto konania opakovane neupustili, poriadková jednotka použila donucovacie prostriedky, a to slzotvorný plyn a špeciálnu vodnú striekačku na obnovenie verejného poriadku,“ doplnila polícia. Dodala, že na mieste bolo zranených viacero osôb, medzi nimi aj príslušníci policajného zboru.

Neohlásené zhromaždenie sa konalo v čase núdzového stavu, kedy je platný zákaz zhromažďovania sa osôb v skupinách viac ako šesť ľudí. „Z miesta zhromaždenia ultrapravicových radikálov sa stalo bezpečnostné riziko,“ uzavrela polícia.

Ministerstvo reaguje

Zhromaždenie v Bratislave v čase pandémie bolo nanajvýš nezodpovedné. Uviedla to Petra Friese z kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR. Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽANO) na sociálnej sieti uviedol, že demonštranti neujdú spravodlivosti.

„Je naozaj úbohé, že v čase, keď u nás alarmujúco narastá počet nakazených koronavírusom, je vyhlásený núdzový stav a zákaz zhromažďovania sa, sa nájdu ľudia, ktorí nič z toho nerešpektujú,“ podotkol Mikulec.

Demonštrácia, ktorá podľa neho nemá skutočný obsah a jej jedinou úlohou je provokácia, je zúfalým pokusom ultras a radikálnej pravice upútať na seba pozornosť. Na margo zásahov policajtov Friese priblížila, že vykonaniu služobného zákroku proti protestujúcim musí predchádzať zváženie jeho následkov.

Výzvy polície odignorovali

Mikulec doplnil, že nikto z demonštrujúcich nereagoval na výzvy polície, aby sa rozišli vzhľadom na vyhlásený núdzový stav a zákaz zhromažďovania sa, ktorý platí na Slovensku. Poďakoval zároveň policajtom za ich „fantastickú prácu“. „Nie, nenecháme sa vyprovokovať. Nepristúpime na ich primitívnu hru, keďže ich jediným cieľom je vyvolať roztržku a pobiť sa,“ hovorí minister.

Friese zároveň pripomenula, že ak bol na zhromaždení účastník pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19 a nedodržal karanténu, dopúšťa sa trestného činu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

FOTO: Ultras protestujú pred úradom vlády
7
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín